Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Krizi Bitmiyor!

İspanya'da 2013 Kasım ayı itibariyle konut satışları bir yıl öncesinin aynı dönemine oranla yüzde 15,9 gerilirken, kasım ayı verisi ülke tarihindeki ikinci en kötü konut satış oranı oldu.

yapı.com.tr
Konut Krizi Bitmiyor!

Milliyet'in haberine göre, ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da konut krizi ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. 800 bini bankalara ait olmak üzere toplamda yaklaşık 3,5 milyon boş konutun olduğu İspanya'da ekonomik krizin başladığı 2008 yılından bu yana konut satışlarında düşüş yaşanırken, açıklanan son rakamlar krizin devam ettiğini gösterdi.

Konut fiyatlarında son 6 yılda ortalama yüzde 38'lik bir düşüş olsa da ev satmak her geçen gün daha zorlaşıyor. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (INE) açıkladığı 2013 yılı Kasım ayı verilerine göre ülkede kayıtlı 21 bin 847 konut satışı olduğu bildirilirken, bir yıl öncenin aynı dönemine oranla yüzde 15,9'luk düşüş olduğu vurgulandı.

Konut satışlarıyla ilgili 2007 yılından bu yana tutulmaya başlanan istatistiklere bakıldığında, 2012'nin Nisan ayından (21 bin 276 satış) sonra konut satışındaki en kötü verinin 2013 yılının kasım ayında geldiği belirtildi.

Öte yandan Bayındırlık Bakanlığı verilerine göre, 2012 yılı itibariyle İspanya'da satılamayan yeni konut sayısının 583 bin 453 olduğu bildirildi. 2009 yılında bu sayının 649 bin 780 olduğu hatırlatılırken, az da olsa 3 yıl arka arkaya satılamayan yeni konut sayısında azalma olduğu kaydedildi.

ETİKETLER: konut İspanya
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-krizi-bitmiyor_115909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!