Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Kredisi Maliyetleri Arttı

Bu yıl konut kredilerinde aylık taksit 1.319 liradan 1.393 liraya yükselirken 100 bin liralık kredinin 10 yıllık vadede tüketiciye toplam maliyeti yaklaşık 9 bin lira arttı.

yapı.com.tr/AA
Konut Kredisi Maliyetleri Arttı

Konutkredisi.com.tr’nin anlaşmalı olduğu 18 bankanın verilerini analiz ederek hazırladığı rapordan derlenen bilgiye göre, 2013 yılında tarihi dip seviyelerin görüldüğü Haziran ayından itibaren faiz oranları sürekli olarak artış gösterdi. Aralık ayında ise yıl sonu hedeflerini tutturmak isteyen bankaların sunduğu uygun fırsatlar tüketiciyi sevindirdi.

Yeni yılla birlikte bankaların sunduğu yıl sonu fırsatları sona ererken tam 16 banka Ocak ayında faiz oranlarını yukarı yönlü revize etmiş oldu. Birkaç banka faiz oranını yüzde 1’e kadar artırdıktan sonra tekrar yüzde 0,90 seviyelerine indirdi.

Faiz oranları yükselirken buna paralel olarak aylık taksit miktarı ve maliyet oranlarında da artışlar gözlendi. Aralık ayında 100 bin lira kredi için 10 yıl vadede ödenen en düşük aylık taksit 1.319 lira iken Ocak ayında bu miktar 75 lira artarak 1.393 liraya yükseldi. Aynı kredinin toplam geri ödeme maliyeti ise 9 bin lira artış gösterdi. Oranlar geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise yüzde 24’lük bir artış görülüyor. Kredi maliyetlerindeki artış nedeniyle ev almak isteyen tüketicilerin bir kısmı bekleyişe geçti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-maliyetleri-artti_116323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!