Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Mimarisinde Kadın Eli

Türkiye'de öne çıkan inşaat projelerinin mimarisini yürüten Workshop Mimarlar şirketinin kurucusu Yüksek Mimar Mehpare Evrenol, projelerin tanıtıldığını ancak mimarların adının olmadığını, meslekte kadın mimarların da pek yer almadığına işaret ederek, ''Bizim büromuz ise hanım mimarların sivrilmesine imkan tanıyor. 30 kişilik ekibimizin üçte ikisi

NTV EMLAKTIMES
Konut Mimarisinde Kadın Eli

Türkiye'de öne çıkan inşaat projelerinin mimarisini yürüten Workshop Mimarlar şirketinin kurucusu Yüksek Mimar Mehpare Evrenol, projelerin tanıtıldığını ancak mimarların adının olmadığını, meslekte kadın mimarların da pek yer almadığına işaret ederek, ''Bizim büromuz ise hanım mimarların sivrilmesine imkân tanıyor. 30 kişilik ekibimizin üçte ikisi bayanlardan oluşuyor'' dedi.
        
Konut mimarisinde kadınların etkisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Evrenol, ''5-6 senedir geliştirdiğim 1,5 oda konseptim var. 2,5; 3,5; 4,5 oda bütün projelerim de var. Bu odaya çamaşır makinesi, ütü masası vs konuyor. Bir odalı eve de 5 odalı eve de bunu koyuyorum. Hiçbir şey yapamazsam içinde suyu, prizi olan derin dolap yapıyorum. Bu konsept çok tuttu. Kadın mimar olarak bu sektöre yaptığım en büyük hizmet bu. Benim bütün projelerimde var'' diye konuştu.
        
Mehpare Evrenol, büyük projelerde çocuk oyun alanlarını yaş gruplarına göre ayırdıklarını, Akasya projesinde 40 katlı binanın 12'inci katına 0-3 yaş çocukları için oyun alanı yaptıklarını da anlattı.
        
Bosphorus City

Birtakım projelere geleneksel Türk mimarisini yorumlayarak koyduklarını, villa konut projelerinde bunları yaptıklarını ifade eden Evrenol, Türk mimarisinde yer alan 'sofa'yı villalarda mümkün olduğu kadar kullandıklarını, apartman dairelerinde de bunu yaptıklarını, Bosphorus City'de, Bursa Modern projesinde bunların yer aldığını kaydetti.
        
Workshop Mimarlar olarak şu an 7 proje üzerinde çalıştıklarını belirten Evrenol, Bosphorus City projesinin adından çok mutlu olmadığını, Boğazla ilgili fazla çağrışım yaptığını, projenin mimari özelliklerini geri plana ittiğini söyledi.
        
Evrenol, Sinpaş'ın vizyona ve mimariye çok önem verdiğini, uygulama sırasında mimari projeye bütünüyle sadık kaldıklarını vurguladı.
        
İstanbul, Azerbaycan, Irak ve Türkmenistan'dan kendilerine teklifler geldiğini, ancak bunları değerlendirmediklerini belirten Evrenol, ''Irak'tan bir firma Bosphorus City'i çok beğenmiş, bize 'yapar mısınız?' dediler. Biz yapmayız dedik. Birine sattığımız projeyi başkasına asla yapmayız'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-mimarisinde-kadin-eli-_75948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!