Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Satışlarında Korkutan Düşüş

Hükümetin büyük indirim kampanyasının açıklamasından hemen önce Nisan'da konut satışları yüzde 10 düştü. İpotekli satışlarda düşüş yüzde 35’i aştı. Türkiye genelinde konut satışları Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.9 oranında azalarak 103 bin 87 oldu.

yapi.com.tr
Konut Satışlarında Korkutan Düşüş

Kredi faizlerinin Nisan'da aylık bazda yüzde 1.24 ile son 9 yılın zirvesine çıkması, ipotekli konut satışlarını vurdu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35.6 oranında azalış göstererek 27 bin 912 oldu. Martta yüzde 29.6, 2017 Nisan'da yüzde 37.9 olan toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı Nisan'da yüzde 27.1’e geriledi. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 azalarak 47 bin 534 oldu.

2. el konut satışları yüzde 11 düştü
Cumhuriyet'te yer alan habere göre; toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.1 oldu. İkinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.1 azalış göstererek 55 bin 553’e düştü. Konutta tek olumlu gelişme, yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25.8 artması oldu. Nisanda Irak vatandaşları Türkiye’den 337 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 252 konut ile Suudi Arabistan, 138 konut ile İran, 116 konut ile Kuveyt ve 112 konut ile Rusya Federasyonu izledi. Konuttaki kötü gidişat nedeniyle mayısta hükümet, KDV ve tapu harcında indirime gitmiş, Ziraat başta olmak üzere bankara konut faizlerini aylık 0.98’e indirme talimatı vermişti. Fiyatlar da düşüşte Konutta satışlar düşerken, maliyetler artıyor ancak fiyatlar düşüşte. Merkez Bankası (TCMB) Hedonik Fiyat Endeksi verilerine göre, ülke genelinde konut fiyatları martta geçen yılın aynı aynı göre nominal olarak yüzde 9.29 artarken, reel olarak yüzde 0.85 geriledi. İstanbul’da reel fiyat düşüşü yüzde 7’yi bulurken, Ankara’da da yüzde 4’ü aşan reel fiyat düşüşü kaydedildi. Fiyatlar reel olarak üç büyük ilden sadece İzmir’de arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-satislarinda-korkutan-dusus_165762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!