Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Faizler Yükseldi, Kredili Satış Düştü

Konut kredisi faiz oranları arttıkça kredi ile alınan konutların sayısı azaldı. Bankalar daha güvenli gördükleri için konut yerine ticari gayrimenkulleri tercih eder oldu.

yapı.com.tr
Faizler Yükseldi, Kredili Satış Düştü

Ekonomideki belirsizlikler ve jeopolitik riskler nedeniyle kendini güvene almak isteyen yurttaşlar yeni alanlara yatırım yapmaktan çekiniyor. Son yıllarda en fazla yatırım yapılan alanlardan konutta da kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle satışlar düşüyor. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.9 oranında azalarak 84 bin 556 oldu.

Ülke genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.9 azalarak 26 bin 584 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 31.4 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 685 konut satışı ve yüzde 21.4 pay ile ilk sırayı aldı. Gayrimenkul ipoteği alanında kurumsal hizmet veren FU Gayrimenkul’ün Genel Müdürü Ertuğrul Bul, bu yıl 1 milyon ipoteğe ulaştıklarını, şirket olarak bankaların kredili ipotekli konut satışı işlerini yürüttüklerini söyledi.

Yüzde 15 azaldı

Bul, ipotekli konut satışlarının, 2014’te artan faizlerin etkisiyle yüzde15 düşüşle 389 bin 689 adede gerilediğini belirterek, “2015 TÜİK verilerine göre konut satışları 1.2 milyon adet oldu. Bu rakamın 434 bin 388 adedi konut kredisi kullanılarak satın alınan konutlara ilişkin. Yani konut satışlarının yüzde 33.7’si ipotekli işlemlerden oluşuyor” dedi.

Yüzde 70 ticari

Bul, bankaların kredi verirken daha ince eleyip sık dokuduğunu ve konut yerine ticari gayrimenkullere kredi vermeye niyetli olduğunu dile getirdi. Bul, “Yaptığımız işlemlerin yüzde 30’u konut ipoteği, yüzde 70’i ise ticari gayrimenkul ipoteği. 2014’ten bu yana ticari ipotek tarafı daha hızlı büyüyor. Çünkü bankalar belirsizlik ortamında ticari ipotekle kredilerini daha güvene almak istiyorlar” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/faizler-yukseldi-kredili-satis-dustu-_143618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!