Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Sektörü Gözünü Faiz İndirimine Çevirdi

Konut kredisi faizlerinin son yılların en yüksek seviyelerine çıkmasıyla birçok kişi satın alma planlarını ertelerken, sektör temsilcileri faizlerin düşmesini ve piyasanın canlanmasını bekliyor.

yapi.com.tr
Konut Sektörü Gözünü Faiz İndirimine Çevirdi

GYODER Başkanı Aziz Torun, yüksek faizler yüzünden konut talebini erteleyen vatandaşların, faizlerin düşüş trendine girmesi durumunda harekete geçeceklerini söyledi. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Torun, “Faiz oranlarının yıllık yüzde 10’un üzerinde olmaması gerekiyor. Faizler düşme eğilimi gösterirse alım hızlanacak, gayrimenkul şirketlerinin de kampanyaları ile piyasa canlanacaktır. Siyasi ve ekonomik belirsizlik nedeniyle tasarrufunu dövize yapanların da bu dönemde konuta yönelmesini bekliyoruz” dedi. Geçen yılın birçok sıkıntının bir arada yaşandığını hatırlatan Torun, “Seçimlerden kaynaklanan siyasi belirsizlik, döviz kurundaki dalgalanmalar, dünyada ve ülkemizde yaşanan üzücü olaylara rağmen 2015 yılı Türkiye gayrimenkul sektörünün rüştünü ispatladığı bir yıl oldu. Son on yılda büyüme ivmesi yakalayan gayrimenkul sektörü için 2015 yılında bir duraksama endişesi yaşanmasına rağmen 2015 yılında da gayrimenkul sektörü büyümesini sürdürerek, derinleşti” dedi.

Sektörün zayıf tarafı olarak öz sermaye yapısını gösteren Torun, “Halka arz, yabancı fonlar, kira sertifikası, gayrimenkul sertifikası, tahvil gibi uzun vadeli sermaye piyasası araçlarını kullanarak gelecekteki bir yol kazasına engel olmalıyız. Biz Türkiye gayrimenkul sektörü olarak önce gayrimenkul yatırım alanlarımız çeşitlendirmeli ve zenginleştirmeliyiz” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm amacından sapıyor

Aziz Torun, kentsel dönüşüm konusunun mevcut durumda sıkıntılı olduğunu belirterek, “Bugün çoğunlukla lüks semtlerde parsel bazında dönüşüm olmaktadır. Bu da kentsel dönüşümün sınırlı kalmasına ve amacından sapmasına neden olmaktadır. Alt ve orta gelir grubunda esas riskli olan binalar ve riskli bölgelerde beklenen hız, ölçek ve başarı da yakalanamamıştır. Önümüzdeki dönem yürürlüğe girmesini beklediğimiz ‘kentsel dönüşüm kanun tasarısıyla’ amacına uygun bir kentsel dönüşüm uygulamasına ulaşmış olacağız” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-sektoru-gozunu-faiz-indirimine-cevirdi_143959.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!