Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut ve Otomotiv Sektörü, Siyasî İstikrarla Umutlandı: Satışlar Artacak

Seçimlerden tek parti iktidarının çıkması konut ve otomotiv sektörünü de hareketlendirdi. Finans kuruluşları seçimlerin üzerinden iki gün geçmeden tüketici kredisi faiz oranlarında indirim yarışına başladı.

Zaman Gazetesi/İsa Sezeneçimlerden tek parti iktidarının çıkması konut ve otomotiv sektörünü de hareketlendirdi. Finans kuruluşları seçimlerin üzerinden iki gün geçmeden tüketici kredisi faiz oranlarında indirim yarışına başladı.

Anadolubank konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadede aylık 1,29'a indirdi. Halk Bankası sabit faizli Mortgage kredisinde faizi 1,36'ya düşürdü. Garanti Bankası indirimlere 1,35'le cevap verecek. Otomobil kredilerinde ise oranların kısa sürede 1,45'ler seviyesine inmesi bekleniyor. Bir çok banka, kredi pastasından aldığı payı büyütebilmek için faiz oranlarında indirim hazırlığı yapıyor. Uzmanlar, bu yılın sonunda faizlerin yüzde 1'e yaklaşabileceğini belirtiyor. Bankaların rekabeti bir süredir durgunluk yaşayan inşaatçıları da umutlandırdı.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte faizlerdeki hızlı düşüşün sonbaharda konut satışlarında ciddi bir hareketlenmeyi de beraberinde getireceğini kaydetti. Satışlarda seçimlerden önce bir durgunluk söz konusu olduğunu belirten Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Yüksel Mermer de faizlerdeki inişe bağlı olarak otomobil satışlarında artış beklediklerini söyledi. Seçimlerden Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yüzde 46,6'lık bir oranla tek başına iktidar çıkması tüketici kredilerinde rekabetin yeniden başlamasını sağladı. Bir süredir satışlarda durgunluk yaşayan inşaatçılar kredi faizlerindeki indirimi sayesinde sonbaharda işlerinde açılma bekliyor. Bir süredir bankalarla anlaşma yaparak yüzde 1'ler seviyesindeki faiz oranlarını müşterilerine sunduğunu belirten Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, "Düşük faizin oluşturduğu maliyetin faturası inşaatçılara çıkıyordu. Ancak seçimlerden sonra faizlerin düşmesiyle birlikte müteahhitler rahatlayacak bu durum konut fiyatlarında da bir miktar düşüşe yol açabilir." diyor.

GYODER Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu ise seçim sonuçlarının yabancı fonların Türkiye'ye girişini hızlandıracağını, bu sayede daha rahat hareket etme imkanı bulacak bankaların 2005'te olduğu gibi konut kredisi faiz indiriminde rekabete gireceklerini kaydetti. Azizoğlu'na göre faizlerdeki birkaç puanlık düşüş sonbaharda konut satışlarında hareketlenmeyi de beraberinde getirecek. Bu yıl satışlarda ciddi bir gerileme yaşayan otomotiv sektörü de tek parti iktidarından umutlu. Otomotiv sektörünün genel ekonomik durumla çok yakından ilişkili olduğunu belirten Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Tarık Taşar "Satışlar 6 ayda, geçen yılın yüzde 30 gerisine düşmüştü. Faizlerin inmesiyle, son çeyrekte biz de otomotiv sektöründe hareketlilik bekliyoruz." dedi.

Vakıfbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Özcan, seçimlerden tek parti iktidarının çıkmasıyla piyasanın beklentisinin gerçekleştiğini, bu durumun kredi faiz oranlarında da ciddi rekabet yaşanmasına neden olacağını belirtiyor. Özcan "Yatay seyir izleyen kredi piyasasının seçimin ardından yeniden canlanacağını düşünüyorum. Tabii bu durumda en önemli etken kredi faizleri. Yılın son çeyreğinde konut kredi faiz oranları yüzde 1'e yaklaşacaktır." diye konuştu.

Garanti Bankası konut kredilerinde faiz oranlarını 1,35'e, oto kredilerinde 1,40-1,45 ve ihtiyaç kredilerinde de yüzde 1,65-1,70 seviyelerine çekecek. Bu sırada Yapı Kredi Bankası 1-60 ay vadede taşıt kredisi faizlerini yüzde 1,57'ye düşürdü.

Şahenk: Hükümet yaptıklarıyla parmak ısırttı, devamını bekliyoruz'
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, AK Parti iktidarının dünyada parmak ısırtacak kadar önemli ve zor bir ekonomik programı gerçekleştirdiğini söyledi. Uluslararası piyasalardan sağladıkları 300 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredisinin imza töreninde gazetecilerin seçimlerle ilgili sorularını yanıtlayan Şahenk, seçimlerden tek parti iktidarının çıkmasının iş dünyasının elini güçlendirdiğini söyledi. Mevcut hükümetin devamının ekonomi üzerindeki pozitif etkisinin olacağına inandığını dile getiren Şahenk, "Bizim hedefimiz Türkiye'nin büyümesi, işsizliğin azalması, Türkiye'deki insanların yüzünün gülmesi. Bu yolu açan, genel anlamda hükümetlerdir. Bu hükümetten beklentimiz de, yaptıklarının devam etmesidir. Türkiye'yi milletlerarası platformda daha güçlü hale getirip, bölgesinde birçok sektör alanında merkez olmasını sağlamaktır." dedi.

'Merkez Bankası faizi son çeyrekte bir puan düşürür'
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Merkez Bankası'nın ağırlığı son çeyrekte olmak üzere bu yılın tamamında kısa vadeli faiz oranlarında 0,75-1 puan arasında bir indirim yapmasını beklediğini söyledi. Para Politikası Kurulu, 12 Temmuz'daki toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, faiz indirimlerinin yılın son çeyreğinde başlayabileceğinin sinyalini vermişti. Dolar kurunun 1,2 YTL seviyelerinde görülmesinin mümkün olduğunu; ancak TCMB'nin döviz alım ihalelerinde miktarı artırmasının bu düşüşe set çekebileceğini belirten Özen, "İhalelerde miktarı artırması rezerv biriktirme açısından da olumlu bir etki yapacaktır." dedi.

Araç muayene istasyonları sözleşmesi imzalanıyor
Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan, araç muayene istasyonları projesinde Özelleştirme İdaresi (ÖİB) ile ağustosun 2. haftasında imtiyaz sözleşmesi imzalanacağını söyledi. Özelleştirme İdaresi'nin en geç 22 Ağustos'a kadar imtiyaz sözleşmesi imzalanması için davet çıkardığını hatırlatan Akhan, "Biz de ağustosun ilk haftasında projenin finansmanı için alacağımız 552 milyon dolarlık 3 yılı ödemesiz 12 yıl vadeli finansmanın imzasını atacağız." dedi. Doğuş-Akfen-TÜV-SÜD konsorsiyumu tarafından kazanılan proje yasal engelleri aştıktan sonra sözleşme aşamasına gelmişti. Sözleşmenin imzasından sonra 18 ay içinde Türkiye genelinde 189 sabit 30'dan fazla gezici araç muayene istasyonu faaliyete geçecek.

'İstanbul'un en güzel konutlarını yapacağız'
Mimarisinde Japon esintisi taşıyan İkebana Evleri ile konut turizmini başlatan Güneri İnşaat'ın sahibi Mehmet Güneri, 'İstanbul'un en güzel sitesi olacak.' dediği projesini Anadolu yakasında yapmaya hazırlanıyor. Karayolları'nın Üsküdar'daki 96 bin metrekarelik arazisine 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payı ile en yüksek teklifi veren Güneri, bu alana 350 adet üç katlı lüks konut yapmak istediğini söyledi. Boğaz manzaralı evlerin yanında özel park alanı ve sosyal tesisler de inşa edilecek. Projenin İkebana Evleri'nden çok daha güzel olacağını iddia eden Mehmet Güneri, İstanbul'un mimarisine yakışır konutların tasarımı için, mimarlar arasında bir yarışma organize edeceğini de açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-ve-otomotiv-sektoru-siyasi-istikrarla-umutlandi-satislar-artacak_55439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!