Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

KONUTDER Stok Riskine Karşı Uyardı!

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), gayrimenkul sektöründeki stok riskine karşı uyardı.

yapi.com.tr
KONUTDER Stok Riskine Karşı Uyardı!

Konut satışları yılın ilk yarısında yüzde 8-12, temmuzda ise yüzde 20.2 azalırken inşaat sektöründeki arzın sürmesi halinde gelecek iki yıl için stok riski bulunduğu uyarısı yapıldı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği'nden (KONUTDER) yapılan açıklamada konut üretim miktarında ciddi bir artış olduğu belirtildi. İki yıl içinde bu artışın satış verilerine de yansıması gerektiğine dikkat çekilirken, aksi durumda stok fazlasına işaret edildi.

KONUTDER’e göre 2014’ün ilk yarısında 525 bin 520 adede çıkan ruhsat sayısının 1 milyon adede ulaşması bekleniyor. 2014 ilk yarısında 414 bin 632 adet olan yapı kullanma izni sayısının da yılsonunda 800 bin adede çıkacağı tahmin ediliyor. Açıklamada, beklenen rakamların Türkiye için rekor olduğu ifade edilirken, satışların bunun tersi bir seyir izlediğine işaret edildi. Yılın ilk yarısında birinci elde satılan konut sayısı 241 bin civarında bulunurken yılın tamamında sayının 500 bin adede doğru gittiği kaydedildi.

Kredili satışlar azaldı, peşin arttı

Bu arada yılın ilk yarısında kredili konut alımlarında yüzde 34 civarında azalma gözlendi. Peşin satışlar ise yılın ilk yarısında artış gösterdi. “Peşin parayla konut alma eğilimi var ancak kredili konut alma eğilimi zayıflamış durumda” denilen KONUTDER açıklamasında, “Bu durum, tek başına kredi faizinin yüksekliğinden değil, ekonomiye ve geleceğe güvensizlikten de kaynaklanmaktadır” ifadelerine yer verildi. Konut fiyatlarında balon iddiasının da taleplerin geri çekilmesinde etkili olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutder-stok-riskine-karsi-uyardi_124224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!