Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sanayiden Kaçıp Konut Yapıyoruz

Başbakan Yardımcısı Babacan sanayi üretiminin milli gelirdeki payının düştüğünü ve bunun kaygı yarattığını belirterek, “Sanayide yatırımlar düşerken yüksek gelir ve getiri olduğu için gayrimenkule yoğun ilgi var” dedi.

yapi.com.tr
Sanayiden Kaçıp Konut Yapıyoruz

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de üretim yapısının değişmesinin önemli konular arasında yer aldığının altını çizerek, “Türkiye’nin üretim ve ihracatı fason ağırlıklı. Katma değerli ürün üretilemediğinde milli gelir düşük, cari açık yüksek çıkıyor” dedi. Bir televizyon programında soruları yanıtlayan Babacan, sanayi üretiminin milli gelirdeki payının düşmeye başladığına dikkati çekerek şunları söyledi:  “Bu tehlikeli bir trend. Özel sektörün sabit sermaye yatırımı harcamaları iç açıcı değil. Büyümede özel sektörün sabit sermaye harcaması arzu ettiğimiz seviyelerde gitmiyor. Bu hem bugünkü büyümemizi biraz baskı altında tutuyor hem de geleceğin büyümesi için bizi kaygılandırıyor. Sektörler arasında dengesizlik var. Son dönemde özellikle gayrimenkul sektörüne ilgi çok yoğun. “

Sanayide ciddi bir rekabet yaşandığını ve yatırım ortamı ile ilgili sorunların bulunduğunu dile getiren Babacan, bu konuda adım atıldıkça yeni sorunların ortaya çıktığını belirtti. Buna karşın gayrimenkul alanında her bir projenin adeta yeni bir tekel olduğunu anlatan Babacan, bu alanda yüksek gelir ve getiri sağlamanın mümkün olduğunu ifade etti. Daha lüks AVM’lerde alışveriş yapmak ve daha lüks konutlarda oturmak için öncelikle üretim yapmanını önemine işaret eden Babacan, “Üretmeden, hak etmeden, hele hele dışarıdan sağlanan krediyle lüks alışveriş, lüks konut... Bu, Türkiye’yi çıkmaza sokabilir” dedi. Gayrimenkul alanında rekabetin artması için ve tekellerin önlenmesi ile ilgili özel bir gayret gerektiğini dile getiren Babacan, sektördeki haksız kazancı önleyici tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

Yüzde 4 büyüme ulaşılabilir

Jeopolitik gelişmelerin yakın coğrafyaya yapılan ihracatı olumsuz etkilemeye başladığını belirten Babacan, “İhracatta çok büyük olumsuz tabloyu görmezsek, yüzde 4’lük hedefimiz ulaşılabillir bir hedef. Öngördüğümüzden daha fazla bozulma görülürse, yüzde 4 değil de belki miktar daha inebilir. Onu da hesaba katmak lazım” dedi. Babacan, hükümet olarak yılbaşında açıklanan yüzde 4’lük büyüme hedefiyle alakalı bir revizyon ihtiyacı duymadıklarını ifade etti.

Yüzde 6’nın altında cari açık

İç piyasada israf, aşırı borçlanma, ithal ürünleri tüketmeyi kontrol altında tutmak için aldıkları tedbirlerin işe yaradığını kaydeden Babacan, şöyle devam etti:  “Şimdi biz büyümemizi yüzde 4 seviyesinde koruyoruz, ama cari açığımızda da ciddi bir düşüş süreci başladı. Bu yıl yüzden 6 hatta yüzde 6’nın da altında bir cari açık şu anda görünüyor. Petrol fiyatlarına bağlı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiden-kacip-konut-yapiyoruz_122880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!