Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutlar ve Fabrikalara 'Rüzgar' Elektriği

‘Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ nihayet çıktı. Değişikliklerle beraber yönetmeliğin uygulanmasına dair tebliğ de yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre ister tüzel, ister gerçek kişi olsun, herkes sahip olduğu kaynaklarını kullanarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek, fazlasını dağıtım şirketine satabilecek.

yapi.com.tr
Konutlar ve Fabrikalara 'Rüzgar' Elektriği

‘Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ nihayet çıktı. Değişikliklerle beraber yönetmeliğin uygulanmasına dair tebliğ de yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre ister tüzel, ister gerçek kişi olsun, herkes sahip olduğu kaynaklarını kullanarak ihtiyacı olan elektriği üretebilecek, fazlasını dağıtım şirketine satabilecek. Yeni düzenleme ile küçük tüketiciler, bir araya gelerek tek bir rüzgar türbiniyle konutlarının, yazlıklarının, ticarethanelerinin, fabrikalarının ve turizm tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Hatta ürettikleri fazla elektriği de satarak ek bir gelir elde edecek. Üretimde yerli rüzgar türbinini tercih edenlerin satış fiyatı 11 cent/kW, yani diğerlerine göre yüzde 50 daha yüksek olacak.

3 yılda amorti ediyor

Türkiye’nin ilk ve tek yerli rüzgar türbini üreticisi SoyutWind’in Genel Müdürü Serhat Ay, 150 dairelik bir sitenin ihtiyacı olan 500 kW’lık elektriği üretmek için bir adet rüzgar türbini kurmanın yeterli olduğunu, 500 dairelik bir site için de üç adet 500 kW’lık rüzgar türbini kurulabileceğini söyledi. 500 kW’lık bir türbinin anahtar teslimi maliyetinin 700 bin  dolarla 750 bin dolar arasında değiştiğini belirten Ay, yatırımın kendini 3 ile 5 yıl içinde amorti edeceğini anlattı.

Üst sınır 500 kW

Lisanssız elektrik üretiminde üst sınırın 500 kW olarak belirlendiğini ifade eden Serhat Ay,  “500 kW’ın üzerinde elektrik gideri olan site, fabrika ya da turizm tesisleri ihtiyaçlarının kalan kısmını şehir şebekesinden karşılayabilecek. Yönetmeliğin verdiği limitlerde üretim yapan kuruluşlar aylık enerji giderinden yüzde 40 ila yüzde 70 arasında bir tasarruf sağlayacak. Bu da son derece önemli bir rakam” diye konuştu.

Rüzgar potansiyelimiz yüksek

Konut sektörünün yanı sıra sanayinin her alanından, metalürji, tekstil, tarım, hayvancılık, gıda ve turizm sektörlerinden rüzgar türbini kurulması yönünde büyük talep aldıklarını belirten Ay, “Rüzgar enerjisinin anavatanı aslında Anadolu. Çanakkale, Gelibolu, Balıkesir, Bandırma, Bursa, İskenderun, Çatalca, Silivri, Tekirdağ, Edirne, İzmir, Aydın, Manisa ve Kahramanmaraş rüzgar potansiyeli açısından son derece zengin yerler” diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutlar-ve-fabrikalara-ruzgar-elektrigi_91279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!