Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konutta Vergi Arsanın İnşaat Emsal Değerine Göre Belirlenmeli

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, gayrimenkul sektöründe adaletli bir vergi uygulamasının arsa emsal değerine göre belirlenmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

yapi.com.tr
Konutta Vergi Arsanın İnşaat Emsal Değerine Göre Belirlenmeli

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Salih Bezci, yeni KDV oranlarına göre bütün konut projelerinin yüzde 18 KDV ile satışa sunulacağını belirterek, “Gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, KDV artışının alıcılara yansıması kaçınılmazdır” dedi.

Bezci, yeni uygulama ile arsanın inşaat emsal değeri ne olursa olsun aynı bölgedeki konutların aynı vergi oranı ile satışa sunulacağını ve bunun arsa inşaat  emsal değeri düşük olanların aleyhine bir haksız rekabet oluşturacağını kaydetti. Bezci, konutta hakkaniyetli bir vergi sisteminin arsa inşaat emsal değerleri dikkate alınarak yapılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Aynı caddenin sağında yapılan inşaata emsal değer 0,50 veriliyorken, solundaki inşaata 3 olabiliyor, haliyle üretilen konut sayısı ve metrekaresi de değişebiliyor. Arsa değeri üzerinden vergi alındığında emsal değeri 0,50 olan ile emsal değeri 3 olanın aynı vergiyi ödemesi söz konusu olacaktır. Oysa vergilendirme emsal değer dikkate alınarak yapılırsa kara göre vergilendirme yapılarak vergi adaleti de sağlanmış olacaktır.”

Sektör yavaşlar

Yeni KDV sistemiyle orta gelir grubunun ev almasının zorlaşacağına dikkat çeken Bezci, “Yeni düzenlemeyle 29 büyükşehirde yaşayan orta gelir grubu vatandaşlar 150 metrekarenin altında bile olsa ev almak istediklerinde ödeyecekleri KDV yüzde 18’e yükseliyor. Aynı ilçede aynı semtte bir sokak arayla yüzde yüz hatta yüzde binbeşyüz oranında farklı metrekare fiyatlarına rastlanabiliyor” dedi.

Bezci, 2013 öncesi ruhsat alan projelerin KDV yükselişinden etkilenmediğini de hatırlatarak, yeni uygulamayla yaklaşık 800 bini bulan konut stoğunun eriyebileceğini; ancak 270’in üzerinde sektörü hareketlendiren inşaat sektörünün yavaşlamaya gidebileceğini kaydetti.

Fırsatçılara dikkat

Kentlerde metrekaresi bin liranın altında neredeyse konut bulunmadığını kaydeden Bezci, yeni düzenlemeyle maliyetler yükseleceği için konut fiyatlarının artacağını belirterek şunları söyledi:

“Projesi önceden onaylatılan inşaatlar bu KDV artışından etkilenmeyecek. Dolayısıyla bu konutlar eski fiyatlardan satılabilecek. Ancak bu süreçte nasıl olsa yeni düzenleme zam olarak yansıyacak diye fırsatçılar da ortaya çıkabilir. “

Bezci, topluma hizmet amacı taşıyan sağlık, eğitim ve spor gibi alanların ise yeni uygulamadan istisna tutulması gerektiğine dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-vergi-arsanin-insaat-emsal-degerine-gore-belirlenmeli_103727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!