Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeni KDV Düzenlemesinin Artıları da Var; Eksileri de

İnşaat sektörü, arsa birim metrekare vergi değeri 1000 lira ve üzerinde olan konutların tesliminde yüzde 18 vergi oranı uygulanmasını içeren yeni 'konutta vergi oranları düzenlemesi'ni tartışıyor.

yapi.com.tr
Yeni KDV Düzenlemesinin Artıları da Var; Eksileri de

Yeni KDV düzenlemesinin artıları ve eksileri olduğunu söyleyen Semerkand Yapı Satış ve Pazarlama Direktörü Neli Devidas, “Belirsizliğin ortadan kalkması en büyük artısı. Ancak vatandaş yüzde 8 ve yüzde 18'lik KDV ile satılan konutların yerine yüzde 1 ile satılan konutları tercih ederse, bu durum yeni konut satışını zorlaştırır” dedi. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, yeni KDV düzenlemesinin 1 Ocak’tan önce ruhsat alan ve yapımı devam eden konutlara ilgiyi artıracağını söylerken; Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt da düzenlemenin lüks-sosyal konut ayrımını kolaylaştıracağı görüşünde.

NeliNeli Devidas“Belirsizlik ortadan kalktı”

Yeni düzenleme ile Haziran ayından buyana KDV konusunda yaşanan belirsizliğinin ortadan kalktığını söyleyen Semerkand Yapı Satış ve Pazarlama Direktörü Neli Devidas, “Konut alıcısı, artık evini teslim aldığında ne kadar vergi vereceğini biliyor; bu çok önemli” dedi. Metrekare fiyatı 500 ile 999 lira arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi 1000 lira ve üzerinde olan konutlardan ise yüzde 18 KDV alınmasını öngören düzenlemenin artılarının ve eksilerinin olduğunu belirten Devidas, şunları söyledi:

“Düzenleme 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsayacak. Bu durumda 1 Ocak’tan önce ruhsat alan konutlar daha avantajlı olacak. Vatandaş yüzde 8 ve yüzde 18'lik KDV ile satılan konutların yerine yüzde 1 ile satılan konutları tercih edecektir.  Bunun yeni konut satışını zorlaştıracağını düşünüyoruz. Fakat 800 bini bulduğu söyleyen konut stoğunun da azalacak olması sektör açısından avantajdır”.

BilentBilent Dündar“Stoktaki konutlara talep artar”

Her zaman konutta kademeli bir KDV uygulamasından yana olduklarını söyleyen 216 Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da, “Düzenleme bu beklentimizi karşıladı” dedi. KDV düzenlemesinin 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsayacak olmasının da sektör açısından önemli olduğunu belirten Dündar, “Bu durumda 1 Ocak 2013’ten önce ruhsatı alınan ve yapımına başlanan tüm inşaat projeleri fiyat açısından daha avantajlı olacak. Çünkü yüzde 1 KDV ile satılacak. Vatandaşta haliyle bu projeleri tercih edecektir. Düzenleme konut stoğunun eritilmesi açısından son derece faydalı. Ancak yeni konut projelerine olan talep azalacaktır” diye konuştu.

TamerTamer Özyurt“Lüks konut, sosyal konut ayrımı yapıldı”

Yeni KDV düzenlemesinin lüks-sosyal konut ayrımını kolaylaştıracağını söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt ise, “Metrekare fiyatı 500 ile 999 lira arasında olan konutlardan yüzde 8, metrekaresi 1000 lira ve üzerinde olan konutlardan ise yüzde 18 KDV alınacak. Bu durum bizim gibi kaliteli ama sade konutlar yapan firmalara ilgili artıracak” dedi. Konutta kademeli KDV uygulamasının adaletli vergi alma konusunda da önemli bir adım olduğunu ifade eden Özyurt, “Lüks konuttan yüzde 1 KDV alınıyor algısı artık tarih oldu. Vatandaş bulunduğu yere ve konutunun özelliğine göre ne kadar vergi vereceğini bilecek” şeklinde konuştu.http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kdv-duzenlemesinin-artilari-da-var-eksileri-de_103676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!