Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Konya’ya Hafif Raylı Sistem için İhale Hazırlığı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, toplam 44,6 kilometre uzunluğunda 2 ana hattan oluşacak hafif raylı sistem için etüd ve fizibilite işinin ihalesine çıkacak

yapi.com.tr / AA
Konya’ya Hafif Raylı Sistem için İhale Hazırlığı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Konya’da toplam 44,6 kilometre uzunluğunda 2 ana hattan (kampüs ve ring hatları) oluşacak hafif raylı sistem için etüd ve fizibilite işinin ihalesine çıkacak.

Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Konya Büyükşehir Belediyesi ulaşım ana plan çalışmalarına ilişkin yapılan incelenmelerde, Mevlana ve kent müzesi barındırması yönleriyle turizm potansiyelinin yüksek hızlı tren ve havayolu erişimiyle yerli ve yabancı turistler için cazip hale gelmesi, üniversite sayısının artması gibi nedenlerle kentin ulaşım alanına kalıcı ve uzun vadeli yatırımlar yapılması gerektiği ortaya çıktı. Konya Büyükşehir Belediyesi ile koordineli ve kapsamlı gerçekleştirilen çalışma neticesinde, toplam 44,6 kilometre uzunluğunda 2 ana hattan (kampüs ve ring hatları) oluşan bir hafif raylı sistem omurgası teşkiline gerek olduğu tespit edildi.

Bu kapsamda, mevcut tramvay hattı yerine güneyde mevcut gara ve Meram Belediyesine uzanan, kuzeyde ise Beyhekim hastaneler bölgesine de hizmet edecek şekilde 23,9 kilometre ve 26 istasyondan oluşan Kampüs-Beyhekim-Yeni YHT Gar-Gar-Meram Belediyesi Hafif Raylı Sistem Hattı ile ana omurganın ikinci parçasını teşkil edecek şekilde de bir ring hattı niteliğindeki 20,7 kilometre 24 istasyondan oluşan Necmettin Erbakan Üniversitesi-Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi Hafif Raylı Sistem Hattı’nın yapılması kararlaştırıldı.

Yerel yönetimlerin kaynaklarının, yüksek maliyetli ve kapsamlı yatırımları hızlı bir şekilde hayata geçirmekte yetersiz kalması dolayısıyla 1 Nisan 2015 tarih ve 7505 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile projelerin yapımı Bakanlık tarafından üstlenildi. Bu iki projenin Bakanlıkça etüd ve fizibilite işlemlerinin başlatılabilmesi için Kalkınma Bakanlığına işin yatırım programına alınması ve bütçe temini için başvuruldu ve 24 Temmuz'da gerekli tahsis işlemi tamamlandı. Teknik ekibin ihale dokümanı hazırlık işlemleri süren proje için önümüzdeki günlerde etüd ve fizibilite işinin ihalesine çıkılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konyaya-hafif-rayli-sistem-icin-ihale-hazirligi_133047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!