Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprü Savunması

“Hedef 2023” sloganı ile düzenlenen 10. Ulaştırma Şûrası, 3. köprü protestosu ile açıldı. Şûranın açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılacak 3. köprüye karşı çıkanları “ideolojik kilitlenme içinde olmakla” suçlarken, dışarıda toplanan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyeleri de kenti felakete sürükleyecek yeni köprüye geçit

Cumhuriyet Gazetesi
Köprü Savunması

“Hedef 2023” sloganı ile düzenlenen 10. Ulaştırma Şûrası, 3. köprü protestosu ile açıldı. Şûranın açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılacak 3. köprüye karşı çıkanları “ideolojik kilitlenme içinde olmakla” suçlarken, dışarıda toplanan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu üyeleri de kenti felakete sürükleyecek yeni köprüye geçit vermeyeceklerini söylediler.

Sütlüce’deki Haliç Kongre Merkezi’nde 1 Ekim’e kadar devam edecek olan 10. Ulaştırma Şûrası’na katılan Başbakan Erdoğan, İstanbul’un tarihi ve doğal dokusuna zarar vermeden 3. köprünün yapılacağını bir kez daha yineledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 3. köprüye karşı olan Erdoğan, “Bugün 3. köprüye karşı çıkanlar, birinci köprüye de ikinci köprüye de karşı çıkmışlardı. Sonra utanmadan, sıkılmadan o köprülerin üzerinden seyahat ettiler” dedi.

‘Engelleri aşa aşa...’

3. köprüye “her iki tarafı kapalı olanların, tek istikamete bakanların” karşı çıktığını söyleyen Erdoğan, “İdeolojik kilitlenme var bunlarda. İnsan öncelikli bir bakışları yok bunların. Sadece ideolojileri var. Yolumuza, kararlı şekilde engelleri aşa aşa devam edeceğiz” diye konuştu.

Erdoğan, AB üyesi ülkeler içinde Türkiye ile karşılaştırılamayacak ülkeler bulunduğunu belirterek bu ülkelerin birliğe alınmaları ile ilgili kararların siyasi olduğunu ifade etti. Türkiye içinde bazı kesimlerin ve Avrupa’daki kimi liderlerin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmasını eleştiren Erdoğan şunları söyledi: “21. yüzyılın vizyonundan, perspektifinden, ufkundan ve misyonundan bigâne olarak Türkiye değerlendirmeleri yapıyorlar. 3-4 yıllık projeksiyonla Türkiye’yi değerlendirmek yanlıştır. Türkiye’ye haksızlık olduğu kadar AB’ye de haksızlıktır. Oluşmakta olan fotoğrafı herkes çok geniş bir bakış açısıyla değerlendirmelidir. Bugün medeniyetler ittifakının eşbaşkanı olan Türkiye AB’yi eğer bir adres olarak ortaya koymuşsa, İspanya’yla birlikte, bunun bir nedeni var. Bu AB’ye artı bir güç katmaktadır.”

Türkiye’nin barışa katkısı

Başbakan ABD’de katıldığı BM Genel Kurulu ve G-20 zirvesi ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “32 devlet başkanı ve başbakan ile ikili görüşmelerimiz oldu. BM Güvenlik Konseyi’nde nükleer silahlara ilişkin ilk defa Türkiye’nin başbakan düzeyinde katıldığı bir liderler zirvesi oldu. Genel Kurul’da Türkiye’nin dış politika vizyonunu ifade etme fırsatım oldu. G-20 liderler zirvesinde küresel ekonomik krizi ve aldığımız tedbirleri Türkiye adına tüm boyutlarıyla istişare etme imkânımız oldu. BM Genel Kurulu ve G-20 zirvesi çerçevesindeki ziyaretimiz özellikle şunu gösterdi: Türkiye’nin bölgesel ve küresel barış için refah, kalkınma ve istikrar için bugüne kadar sağladığı, bundan sonra sağlayacağı çok büyük katkılar olacaktır dünyamıza.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopru-savunmasi_72795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!