Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Köprü ve Otoyol İhalesinde 'Halka Arz' Seçeneği Öne Çıkıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iptal edilen köprü ve otoyol ihalesiyle ilgili halka arz çalışması başlattıklarını belirterek, ''Bütün seçenekler masaya yatırılacak. Özelleştirme İdaremiz otoyol ve köprülerin bir şirketleşme sürecine bakacak. Daha sonra bu şirketin halka arzı gündeme gelecek'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Köprü ve Otoyol İhalesinde 'Halka Arz' Seçeneği Öne Çıkıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı'nca düzenlenen 'Kayıtlı Ekonomiye Geçişte Sivil Toplum Kuruluşları ile Buluşma' konulu programda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Şimşek, köprü ve otoyol ihalesinin bütçeye olumsuz bir yansımasının söz konusu olmadığını söyledi:

''Bu sene bütçede özelleştirme gelirleri açısından son derece mütevazı bir gelir öngördük. 2013 yılında özelleştirme gelirlerinde sadece 4 milyar liralık bir öngörümüz var. Biz yılın başında 5,2 milyar liralık bir özelleştirme gelirini hazineye aktardık. Dolayısıyla hedefi tutturduk, hatta hedefi aştık. Bundan sonra özelleştirme uygulamalarının bütçeye katkısı, hedeflere göre ilave bir katkı olacak. 4 milyar liralık bir hedefe oranla 5,2 milyar liralık bir gelir aktarımı yapılmış durumda. Bu iptalin bütçeye olumsuz yansıması söz konusu değildir. Bu sene özelleştirme anlamında yine de başarılı bir yıl olmasını biz bekliyoruz. Yani iptal edilen köprü ve otoyol özelleştirmesi dışında bir çok özelleştirme uygulamamız devam ediyor. Önemli olan bu işletmelerin verimli bir şekilde işletilmesi. Biz özelleştirmeyi yapısal bir reform olarak gördük. Bundan sonraki uygulamalarda da bunu esas alacağız.''

Bakan Şimşek, söz konusu halka arzın kira sertifikası şeklinde olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

''Henüz onun üzerinde çalışmalarımız tamamlanmadı. Ama halka arz çalışmasını başlattık. Bütün seçenekler masaya yatırılacak. Özelleştirme İdaremiz otoyol ve köprülerin bir şirketleşme sürecine bakacak. Daha sonra bu şirketin halka arzı gündeme gelecek. Önce bir şirketleşme süreci gerekiyor, daha sonra halka arz düşünülebilir. Üzerinde çalıştığımız seçenek halka arz seçeneği. Bu konuda da henüz çalışmanın başındayız.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopru-ve-otoyol-ihalesinde-halka-arz-secenegi-one-cikiyor_105097.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!