Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprüdeki Çalışmalar 30 Ağustos'a Tamamlanacak

Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü Hisarüstü şantiyesinde köprü bakım ve onarımında görev alan işçilerin iftar yemeğine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iftar sonrasında FSM Köprüsü çalışmalarına ilişkin son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr / AA
Köprüdeki Çalışmalar 30 Ağustos'a Tamamlanacak

''Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 8 şeritten 4 tanesindeki çalışmalar yarın öğlene kadar tamamlanacak ve o şerit trafiğe verilecek'' diyen Binali Yıldırım, böylece güney kısımda bulunan şeritlerin tamamının bitmiş olacağını ifade etti ve ardından kuzey tarafında çalışmaların başlayacağını kaydetti.

Yıldırım, köprüde iki şeritte çalışma varken 3 şeridin kapatılmasının teknik bir gerekçeye dayandığını anlattı. Sürecin bundan sonra hızlanacağını ifade eden Yıldırım, ''17 Eylül'de bitirilmesi öngörülen çalışmalar daha özveri gösterilerek 30 Ağustos'a kadar tamamlanacak'' dedi. Yıldırım, köprüdeki çalışmaların planlanandan erken tamamlanacak olmasının kolay olmadığına dikkati çekerek, ''Kolay bir iş değil. İddialı bir hedef. İnşallah mahcup olmayız. İstanbulluların yaşadığı çilenin daha fazla sürmemesi, bir an önce bitmesi için arkadaşlarımız büyük fedakarlık gösteriyor'' şeklinde konuştu.
    
Bakan Yıldırım, ''24 yaşındaki köprüye bu kadar çalışmaya ne gerek var?'' yönündeki eleştirileri de, ''FSM dünyadaki her hangi bir köprü değil. Dünyanın hiçbir köprüsünde bu kadar ağır trafik yok. Ülkedeki ağır taşıtların yüzde 80'i bu köprüden geçiyor. Köprüde de taşıt trafiği çok fazla olduğu için mecburen 24 sene içinde bakım onarımını yapma durumunda kaldık'' şeklinde yanıtladı.
 Bakan Yıldırım, köprü çalışmasının ertelenmesi halinde buradaki korozyonun çok daha kısa sürede yayılabileceğini, erken teşhis ve tedavi ile doğabilecek büyük risklerin ortadan kaldırıldığını söyledi.
    
''Her gün yarım milyon araç Boğaz köprülerinden geçiyor''
   
Türkiye'nin nüfusunu 5'te birinin İstanbul'da yaşadığını anımsatan Yıldırım, bu nüfusun da 8,5 milyonunun Avrupa yakasında, 5 milyonunun ise Anadolu yakasında bulunduğunu hatırlattı. Yıldırım, ''Bir dünya şehri İstanbul'da karşıdan kaşıya karayolu geçişi sadece iki köprüyle sağlanıyor. Türkiye genelinde 16 milyon 30 bin araç, sadece İstanbul'da ise 3 milyon araç var. Bu araçların her gün yarım milyonu bu köprülerden ya Avrupa ya da Asya yakasına geçiş yapıyor. Kaba bir hesapla en az 1 milyon İstanbullu, belki de fazlası bu araçlarda geçiş yapıyor'' diye konuştu.
    
Başlangıçta ufak tefek aksaklıklar, koordinasyonda sıkıntılar yaşansa da bütün bunların aşıldığını ve herkesin ne iş yapacağını adı gibi bildiğini, işleri planlandığı gibi yaptığını anlatan Yıldırım, bu yüzden sürecin bundan sonra hızlanacağına dikkati çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koprudeki-calismalar-30-agustosa-tamamlanacak_100984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!