Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Cemal Gökçe: Köprü İstenirse Bir Ayda Onarılır

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde üç ay boyunca devam edecek onarım çalışmalarının, varolan inşaat teknolojileriyle bir ayda bitirilebileceğini söylüyor.

yapi.com.tr
Cemal Gökçe: Köprü İstenirse Bir Ayda Onarılır

İkinci köprü, 18 Haziran'da onarılmaya başlandı ve 17 Ağustos'a kadar üç şeriti kapalı şekilde hizmet vermeye devam edecek. Çalışmalar başladığından beri sadece köprü yolu değil tüm İstanbul trafiği kilitlendi. Avrupa kıtasından araçların köprüye giriş hızı saatte 5 km ila 20 km arasında seyrediyor. bianet.org'tan Çiçek Tahaoğlu'nun haberine göre Gökçe, "Köprüler ve varolan yollar zaman zaman yıpranır ve onarıma ihtiyaç duyar. Bu doğal bir şey. Fakat doğal olmayan, İstanbul gibi bir şehirde, zaten son derece kalitesiz bir yaşamı olan İstanbul halkının bu onarımlar nedeniyle çok büyük problemlerle karşılaşması" diyor.

Peki köprü onarımı nasıl oluyor da tüm yaşamı etkiliyor? Gökçe cevaplıyor:

"Kent ulaşımı toplu taşıma sistemi üzerine değil, bireysel taşımacılık ve otomobil üzerine kurulursa doğal olarak bir köprünün onarılması, şeritlerin kapatılması sorunlara yol açar.

"İstanbul gibi kentlerin 500-600 km metrosu olması lazım ama bizim metromuz 18 km. Metrobüs ve demiryolları yeterince gelişmemiş. Ayrıca her tarafı denizlerle çevrili bir kentte deniz ulaşımının yetersiz olması, toplu ulaşım sistemleri arasında sağlıklı bir entegrasyon oluşmaması trafik ve ulaşım problemini arttırıyor. Kısacası şu an yaşanılan sistemden kaynaklanan sorunların doğal bir sonucu."

"Çalışma yetersiz, planlama yok"

Gökçe, bir köprünün onarılması için üç ayın çok uzun bir süre olduğunu, bir ayda bitebileceğini belirtiyor.

"Üç ay çok uzun bir süre. İnşaat yapım teknolojileri, yol onarım teknolojileri çok gelişti. Bu çerçevede söz konusu çalışmalar en fazla bir, bir buçuk ayda tamamlanabilir.

"Elbette her çalışmanın optimal bir süresi vardır fakat üç ay boyunca köprünün bir kısmının kapalı olacağı söylenirken, son derece yetersiz bir çalışma sürüyor. Planlama eksikliği de büyük bir sorun.

Dünyada inşaat teknolojileri gelişmiş ülkelerde bir yol veya köprü onarımlarının çok daha kısa sürdüğünü belirten Gökçe, Türkiye'de de inşaat teknolojilerinin artık çok geliştiğini belirtiyor.

"Demek ki koydukları hedef üç ay diye düşünüyorum. Sorun da buradan kaynaklanıyor. İlgili firmaya bir aylık bir zaman verseler, çalışmalar bir ayda biter."

"Trafik istatistikleri, planlı bir çalışma için kullanılmalıydı"

Çalışmaların trafiği ne kadar etkileyeceğinin hesaplanabileceğini söyleyen Gökçe, çalışmalar sırasında trafiğin rahatlaması için önerilerini şöyle sıralıyor:

* Vardiyalı bir çalışma yapmak gerekir.

* Gündüzleri üç şeriti kapatmaya gerek yok, bir-iki şerit kapatılıp geceleri üç şerite çıkabilir.

* Araç ve işçi sayısı arttırılabilir.

"Bu bir planlama meselesi. Ulaşımı daha az problemli hale getirmek için ne kadar mesafede ne kadar çalışmanın yapılacağı, bunun trafiği ne kadar etkileyeceğini planlamak mümkün.

"Karayollarında trafik istatistikleri var. Günün hangi saatinde hangi yoldan kaç aracın geçtiği biliniyor. Hangi saatlerde çalışmayı yoğunlaştırmak ya da azaltmak gerektiğini planlanması lazım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cemal-gokce-kopru-istenirse-bir-ayda-onarilir_100723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!