Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Korkutan Tablo

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkent’teki asansörlerin yüzde 45’inin kırmızı etiket aldığını açıkladı. Oda Başkanı Varlık Özerciyes, 8 bin 372 kırmızı etiketli asansörü kullanan herkesin tehlike altında olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Korkutan Tablo

Ankara’da TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından geçen sene denetlenen asansörlerin yüzde 45’inin ‘kullanılamaz durumda’ olduğunu belgeleyen kırmızı etiket aldığı açıklandı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Varlık Özerciyes, kontrol ve bakımları yapılmayan asansörlerin; can kayıpları, kalıcı yaralanmalar ile sonuçlanabilecek kazalara davetiye çıkardığını vurguladı. Kamusal denetim eksikliği sebebiyle rakamların düşmediğini kaydeden Özerciyes şu açıklamalarda bulundu:

Sayı ürkütücü boyutlarda

“Başkent’te denetim yaptığımız asansörlerden 8 bin 372 adedi kırmızı etiket; 637 adedi sarı etiket; 761 adedi mavi etiket; 8 bin 551 adedi ise yeşil etiket aldı. Kırmızı etiket alan asansör sayısı önceki yıllarda yüzde 80’lerde seyrederken, şubemizin Başkent’te protokol imzaladığı belediyelerin sınırları içerisinde yaptığı çalışmalar sonucu, 2015 yılında bu oran yüzde 45’lere kadar geriledi. Ancak sayı hala ürkütücü boyutlarda.

Bina yöneticileri sorumlu

‘Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ hükümlerine göre bina yöneticileri, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile yılda en az bir kere asansörlerin kontrolünü, ayda bir kere de bakımını yaptırmaktan sorumlu. Ancak kontrol ve bakımları yapılmayan asansörler; can kayıpları, kalıcı yaralanmalar ile sonuçlanabilecek kazalara davetiye çıkararak, kullanıcılar için tehlike saçmaya devam ediyor.”

Büyük bölümü denetlenmiyor

Yaklaşık 50 bin asansörün var olduğu tahmin edilen Başkent’teki tablo, asansörlerdeki denetimsizlikte Türkiye ortalamasının tahmini oranlarına ilişkin önemli bir veri sunduğunu belirten Varlık Özerciyes, “Ülkemizdeki asansörlerin büyük bölümü denetlenmiyor, denetlenebilen asansörlerin de çoğunluğu kırmızı etiket alıyor. Yani kullanılmaları can güvenliği açısından büyük tehlike içeriyor. Herkesi üzen asansör kazalarının yaşanmaması için kaderci yaklaşımlardan vazgeçilmesi ve ‘kamusal denetim’in işletilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatarak, tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya davet ediyoruz” dedi.

ETİKETLER: MMO TMMOB asansör
http://www.yapi.com.tr/haberler/korkutan-tablo_144722.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!