Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Yeşil Etiketi Olmayan Asansörlere Binmeyin”

“Yeşil etiketi olmayan asansörlere binmeyin” uyarısı yapan Isgcevre.com Mevzuat Portalı kurucu ortağı Ayşegül Nuhoğlu, “Ülkemizde birçok asansör bina ile aynı yaşta ve bu asansörler ciddi bir tehlike. Apartman sorumlularını bir kez daha uyarmak istiyoruz, çünkü yaşanacak herhangi bir kazadan onlar sorumlu” uyarısında bulundu

yapi.com.tr
“Yeşil Etiketi Olmayan Asansörlere Binmeyin”

Değişen mevzuatların ve yükümlülüklerin yer aldığı, mevzuat karşılaştırmalarının ve sistem üzerinden yıllık faaliyet planlarının yapılabildiği isgcevre.com Mevzuat Portalı kurucu ortağı Ayşegül Nuhoğlu, yakın geçmişte resmi gazetede yayımlanan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ni referans göstererek konutları, siteleri ve apartman sakinlerini iş sağlığı güvenliği konusunda uyardı. Aynı zamanda çevre mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan Ayşegül Nuhoğlu, “Bina ile aynı yaşta olan asansörler, kaçak akım rölesi olmayan elektrik tesisatları, kontrol edilmeyen yangın söndürme cihazları konutlarda yaşanabilecek sıkıntılarda ciddi risk oluşturuyor” dedi.

AyşegülAyşegül NuhoğluAsansör güvenliği için bilmemiz gerekenler:

• Her asansörün bir kimlik numarası olmalıdır.

• Periyodik kontroller Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılmalıdır.

• Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur.

• Periyodik kontrol sonuçları kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilir.

Yeşil etiket: Kusursuz olarak tanımlanan asansörler
Mavi etiket: Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansörler
Sarı Etiket: Kusurlu olarak tanımlanan asansörler
Kırmızı Etiket: Güvensiz olarak tanımlanan asansörler

• Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusu tarafından sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.

• Güvensiz olarak tanımlanan asansörün 30 gün içerisinde güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-etiketi-olmayan-asansorlere-binmeyin_137743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!