Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Koruma Alanına Sahte ÇED Raporu

Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi’nde bir firmanın mermer ocağı başvurusuna, ‘yaban hayatı mutlak koruma alanı’ olarak belirlenen bölge için başka bir alana ait ruhsatla ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verildiği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Koruma Alanına Sahte ÇED Raporu

DHA'nın haberine göre, Gündoğmuş İlçesi’nin kırsal alanları Pembelik ve Narağacı’nda iki ayrı mermer ocağı açmak isteyen Gizliler Madencilik’e, Narağacı kırsalında ‘mutlak koruma alanı’ altındaki Gündoğmuş Yaban Hayatı ve Geliştirme Sahası’nda 885 dönüm alanda mermer ocağı açabilmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce ‘ÇED gerekli değildir’ izni verildi.

Milli Parklar fark etti

Firmanın, Narağacı’ndaki 885 dönümlük yaban hayatı mutlak koruma ve geliştirme sahası için 2 Aralık 2015 günü verilen ‘ÇED gerekli değildir’ izninin, Pembelik mevkiinde 996 dönümde açmak istediği mermer ocağı ruhsatıyla verildiği belirlendi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü, 30 Aralık 2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı yapılan hataya ilişkin yazılı uyardı. Firmanın hazırlatarak gönderdiği haritalarda her iki alana ait harita başlığının Pembelik mevkii olarak yazıldığı belirtilen uyarıda, Narağacı’nda 885 dönümlük alanda yapılacak Gündoğmuş Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın mutlak koruma sınırında olması nedeniyle sakınca olacağı ve düzeltme yapılması istendi.

Yaban hayatı mutlak koruma alanındaki mermer ocağına verilen iznin iptali ve yürütmenin durdurulması içinse muhtarla birlikte 5 köylü Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Avukat Münip Ermiş’in avukatlığını yaptığı köylülerin dava dilekçesinde, izin verilen alanın Narağacı’ndaki yerleşim bölgesine 150 metre mesafede ve bölgede tarım arazileri olduğu kaydedildi. Ermiş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürlüğü yazısında, sahanın ‘Gündoğmuş Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın sınırında olduğunu yineledi.

Alara çayı da tehlikede

Proje alanının Alara Çayı yakınında olduğuna da dikkati çeken Avukat Münip Ermiş, Alara Çayı’nın Bern, Ramsar ve CİTİS sözleşmelerinde ifade edilen nesli tükenmekte olan ve korunması gereken bitki ve hayvan türlerini barındırdığını söyledi. Ermiş, “Bin yıllardır bugüne kadar varlıklarını korumuş canlıların başka alanlara göç etmelerine sebep olacak böylesi projelere asla izin verilmemesi gerekir. Zira bu yönüyle masa başında verilen kararlarla yapılan bu tür projeler gerçekleştiği takdirde, ülkemize geri dönüşü olmayan zararlar verecektir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koruma-alanina-sahte-ced-raporu_143573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!