Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya'daki Mermer Ocakları Uzayı Bile 'Kirletti'

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin etrafındaki 4 mermer ocağının oluşturduğu toz kirliliği ve teleskoplara verdiği zarar, astronomların gözlemleri sırasında ‘time-lapse: zaman sapmalı’ görüntülerle kanıtlandı.

yapi.com.tr
Antalya'daki Mermer Ocakları Uzayı Bile 'Kirletti'

DHA'nın haberine göre, Antalya Bakırtepe’de dünyada uzay gözlemlerinin en iyi yapılabildiği ender alanlardan biri olarak kabul edilen TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG), etrafındaki 4 mermer ocağının oluşturduğu toz kirliliği ve teleskoplara verdiği zarar, astronomların gözlemleri sırasında ‘time-lapse: zaman sapmalı’ görüntülerle kanıtlandı.

TUG’un en büyük teleskopu 1.5 metre çaplı RTT150’de (Russian Turkish Telescope) yapılan analiz sonuçlarında, teleskop kubbesindeki tozların yüzde 99’unun, mermer ocaklarının oluşturduğu tozlar olduğu belirlenmişti. Bilimsel çalışmaların yürütüldüğü TUG’un etrafındaki mermer ocaklarından yayılan toz bulutları, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Aziz Kayıhan’ın 18’inci Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği sırasında çektiği ‘time-lapse’ görüntülerle belgelendi. Saklıkent’te astronomların gözlem yaparken, kuzey ufkunun 01.41- 02.41 saatleri aralığındaki görüntülerinde gece boyu mermer ocağından açığa çıkan tozlar ve çevreye yayılan ışık kirliliği görülebiliyor.

Türk astronom derneği kampanya başlattı

Mermer ocaklarından yayılan toz bulutlarının teleskopların aynasına verdiği zarar ve gökyüzünde oluşturduğu kirlilik nedeniyle Türk Astronom Derneği tarafından change.org.tr internet sitesinde başlatılan kampanyada, bölgede yeni mermer ocaklarına izin verilmemesi ve koruma altına alınması isteniyor. Kampanyada imzalanan dilekçeler Başbakanlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderiliyor. TUG’un, etrafındaki mermer ocakları nedeniyle ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çekilen kampanyada, “Lütfen ülkemizin uzaya açılan en büyük gözünün mermer tozu ile körleşmesine sessiz kalmayın” çağrısında bulunuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyadaki-mermer-ocaklari-uzayi-bile-kirletti_143558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!