Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye İşlenmiş Mermerde de Dünyanın En Büyük İhracatçısı"

Türkiye'nin işlenmiş mermerde de dünyanın en büyük ihracatçısı olduğunu belirten SİLKAR Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Akbulak, "400'den fazla değişik renk ve desende mermer ocakları mevcut. Türkiye bunları işleyip, 150'nin üzerinde ülkeye ihracat yapıyor" dedi

yapi.com.tr

Mermer traverten sektöründe dünyanın en büyük üretim ve ihracatçısı olan Türkiye'nin, birçok kişinin düşündüğünün aksine, işlenmiş mermerde de dünyanın en büyük ihracatçısı olduğunu belirten SİLKAR Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Akbulak, "Türkiye olarak toplam mermer traverten ihracatımız 2013'te 2 milyar 250 milyon dolar civarındaydı. Geçen yıl, özellikle Çin'in alımlarını azaltması sonucu 2 milyar dolar seviyesine geriledi; ama hala dünyada en büyük ihracatçıdır. Türkiye'de belki de 400'den fazla değişik renk ve desende mermer ocakları mevcut; bunları işleyip, 150'nin üzerinde ülkeye ihracat yapıyor" dedi.

38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Tolga Türkanık'a doğaltaş sektörü, mermer üretimi, sürdürülebilirlik konularında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan Akbulak; Silkar olarak sadece mermerde değil, mozaikte de dünyada sayılı firmalardan biri konumunda olduklarını söyledi. Son yıllarda inşaat sektörünün LEED, BREEAM, EPD (Environmental Product Declaration) gibi birçok kavramla tanıştığını anımsatan Akbulak; mermerin, üretiminden kullanım alanlarına kadar son derece doğal, yeşil, çevre dostu bir malzeme olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-islenmis-mermerde-de-dunyanin-en-buyuk-ihracatcisi_133954.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!