Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.


Koruma Altındaki Vadi, Bu Hale Geldi

Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan ve koruma altındaki 200 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi'nde 7 ay önce başlayan taş ocağı çalışması devam ediyor. Vadide 7 ayda yaşanan değişimi İDEF (İkizdere Dernekler Federasyonu) gözler önünde serdi.

yapi.com.tr
Koruma Altındaki Vadi, Bu Hale Geldi

İyidere ilçesinde yapımına başlanan lojistik liman inşaatında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan taş ocağı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle geçtiğimiz Mart ayında İşkencedere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınması üzerine bölge halkı harekete geçmiş ve 1 Nisan tarihinde de taş ocağına karşı mücadele başlatmıştı. Ancak bölge halkının karşı çıkmasına rağmen 22 Nisan’da iş makineleriyle vadiye girilerek taş ocağı çalışmaları başlamıştı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; yöre halkı vadide aylardır nöbet tutup mücadelesini sürdürürken bir yandan da hukuk mücadelesi başlattı. Rize İdare Mahkemesi açılan yürütmeyi durdurma davası için bölgede inceleme yapan bilirkişi heyeti, geçen ay raporunu tamamladı. Raporda, İşkencedere Vadisine yapımı devam eden taş ocağının projenin usulüne uygun yapılmadığını belirtti.

İDEF, taş ocağı çalışmasının devam ettiği vadinin öncesi ve sonrasını gösteren fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşarak, koruma altındaki vadide 7 ayda yaşanan katliamı gözler önüne serdi. İDEF yaptığı açıklamada mahkemenin bir an önce karar vermesini isteyerek, “Geç kalmış adalet adalet değildir. Bilirkişi raporunda, ‘İkizdere’ den taş ocağı olmaz’ denilmesine rağmen, bilerek, göz göre göre doğamız ranta kurban ediliyor. Artık yeter. Bir an önce mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını istiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koruma-altindaki-vadi-bu-hale-geldi_188156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!