Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yetkililer Mogan Gölü için...

Korunanı Böyleyse!

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, turistik konaklama tesisleri, yazlıklar ve köylere ait kanalizasyon altyapısı eksikliklerinin Belek, Patara, Kekova, Fethiye, Göksu Deltası, Tuz Gölü, Köyceğiz-Dalyan, Gölbaşı ve Uzungöl gibi 'özel çevre koruma bölgeleri'nde kirliliğe yol açtığını açıkladı.

Milliyet Gazetesi
Korunanı Böyleyse!

b>Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, turistik konaklama tesisleri, yazlıklar ve köylere ait kanalizasyon altyapısı eksikliklerinin Belek, Patara, Kekova, Fethiye, Göksu Deltası, Tuz Gölü, Köyceğiz-Dalyan, Gölbaşı ve Uzungöl gibi 'özel çevre koruma bölgeleri'nde kirliliğe yol açtığını açıkladı. Toplam 79 noktada çalışma yapan Başkanlık'ın hazırladığı raporda, su kalitesinde önemli düşüşler tespit edildiği vurgulanarak, özellikle turizm sezonunda bu bölgelerde denetim yapılması istendi.

Foça:
Eylül itibarıyla başlayan balık avlanma aktivitelerinden kaynaklanan tekne trafiği nedeniyle deniz suyu bulandı.

Köyceğiz - Dalyan:
Bölge, balık çiftliklerinden ve düzensiz yerleşimlerden kaynaklanan evsel nitelikte atıklardan olumsuz yönde etkileniyor. Dalyan Ağzı ve İztuzu plajları turistlerin günlük aktiviteleri nedeniyle kirleniyor.

Patara:
Bölgede, tarımsal faaliyetlere bağlı olarak kullanılan gübre ve tarımsal ilaç kaynaklı kirlenme söz konusu.

Belek:
Oteller ve yazlık konutlardaki altyapı eksikliği ve nüfus artışı nedeniyle su kirlilik yükü arttı. Sera alanlarındaki gübre kullanımı nedeniyle akarsulara fosfor ve azot taşınıyor.

Kekova:
Koylarda bekleyen yatlara ait sintine ve atık sularını alacak atık su teknesi bulunmadığından denizdeki kirlilik arttı.

Göksu:
Yaz döneminde Göksu Nehri, su seviyesindeki azalmadan olumsuz yönde etkilendi. Akgöl, tarımsal amaçlı drenaj kanallarından gelen alüvyonlar nedeniyle doldu.

Fethiye - Göcek:
Kanalizasyon sistemi bulunmayan konutlarda fosseptik kullanıldığı belirlendi. Göcek Körfezi'nin adalarla çevrili olmasından dolayı deniz suyunda yeterli sirkülasyon sağlanamadığı için kirlilik arttı. Yat ve teknelere ait sintine, atık su ve katı atıklar çoğaldı.

Uzungöl:
Sel, heyelan, çığ, erozyon gibi afetlerin tehdidi altında. Kanalizasyon şebekesi, atık su arıtma ve katı atık tesisleri olmamasından dolayı kirlilik sürekli artıyor.

Tuz Gölü:
Konya'nın kanalizasyonu başta olmak üzere çevredeki tüm fabrikaların ve küçük sanayi sitelerinin atıkları Tuz Gölü'ne bırakılıyor. Göldeki kirlenme sürekli arttığı için tuz üretimi azalıyor. Türkiye'nin tuz ihtiyacının yüzde 70'inin karşılandığı Tuz Gölü'nün evsel atıklarla kirlenmesi insan sağlığını da tehdit ediyor.

Gölbaşı:
Ankara'nın en önemli rekreasyon alanları olarak tanımlanan Eymir ve Mogan gölleri, kentsel ve endüstriyel tehdit altında. Mogan Gölü, kendini besleyen dereler tarafından taşınan maddeler ve fazla buharlaşma nedeniyle derinliğini kaybetti, tarımsal atıklar nedeniyle kirlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korunani-boyleyse_52443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!