Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köy Evini Depreme Dayanıklı Yaparken Nasıl Hem Evinden Oldu Hem de Hapis Cezası Aldı

Ne ilginç ki bir taraftan köy alanları içindeki derme çatma konutları depreme dayanıklı binalar haline getirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan da bunu kendi başına yapmaya çalışanları cezalandırıyoruz.

Referans Gazetesi
Köy Evini Depreme Dayanıklı Yaparken Nasıl Hem Evinden Oldu Hem de Hapis Cezası Aldı

Ne ilginç ki bir taraftan köy alanları içindeki derme çatma konutları depreme dayanıklı binalar haline getirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan da bunu kendi başına yapmaya çalışanları cezalandırıyoruz.
 
Hani bir laf vardır, "deprem öldürmez, bina öldürür"... Elazığ depremi sonrası bu lafı sıkça duyar olduk. Neden? Depremde, kırsal alanda, kerpiçten yapılan 2 bine yakın bina hasar gördü de ondan.

Deprem bölgesine giden uzmanlara göreyse, hasar gören bu konutlar, kerpiç bile değil. Hemen hemen hepsi kerpiç denilemeyecek yapı malzemesi kullanılarak yapılmış. Kısacası, depremde zarar görmemesi sürpriz olacak konutlar.

Farkında mısınız bilmiyorum ama özellikle Elazığ depreminden sonra konut stokumuzun kalitesizliği tartışılmaya başlandı. Oysa yıllardır, uzmanlar her platformda yapıların depreme dayanıksız olduğunu, kimilerinin yıkılıp yeniden inşa edilmesi, kimilerinin ise depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini söyleyip duruyorlar. Ama kamu yönetimi bugüne kadar hiç umursamadı. Ta ki Elazığ depreminde ölümler olup da ölümlerin de tamamen binalardan kaynaklandığı görülünce, artık konuşulup tartışılmaya başlandı.

Pazartesi günü Hürriyet gazetesindeki yazımda yine Elazığ depremini konu aldım. Bölgedeki konutların kerpiç ve tezekten yapıldığına değinerek, bu konutların sigortalanmasının mümkün olmadığına dikkat çektim.

Bu yazım üzerine okuyuculardan birçok e-posta aldım. Ancak içlerinden bir tanesi vardı ki, gerçekten ilginç. Prof. Dr. Y. Okyay Alpaut'un gönderdiği bir e-posta. Özetleyerek sizlerle paylaşıyorum. Paylaşıyorum ki deprem ve konut konusunda bu ülkede ne trajikomik olaylar yaşanıyor görün.
 
Bir Okuyucunun Başından Geçenler

Okyay Alpaut, köy alanındaki evini depreme dayanıklı hale getirmek için yaşadıklarını anlatıyor. Mektubuna, "Kötü inşaat, kerpiç ya da taş fark etmiyor... Depremde kolaylıkla yıkılıyor" diyerek başlamış anlatmaya Alpaut ve şunlara değinmiş: "Benim de emeklilikten sonra mesken olarak kullanmak için ihya etmeye çalıştığım bir köylü evim var. 1995 yılında emekli olunca yedi yıl gibi uzun uğraşlardan sonra nihayet, 2002 yılında 70 yıldır mevcut olan tapulu, yasal, koruma altında bulunmayan evimle ilgili olarak tamir, tadilat ve çatı arası kat ilavesi için ruhsat aldım. Tüm projeler Mimarlar Odası, yapı denetim şirketi ve belediyenin onayından geçti. İnşaatın yapımını, ruhsatta ismen belirtilmiş yetkili müteahhitlik şirketine, denetimini de yine ruhsatta ismen belirtilmiş yetkili yapı denetim şirketine devrettim.

İnşaat başlandığında teknik nedenlerle yalnız binanın duvar yapısında bir değişiklik getiren, diğer hiçbir hususu değiştirmeyen cüzi tadilatın gerektiği öngörüldü. Tadilatın başlıca nedeni, üzerine çatı arası kat çıkılacak duvarların tamamen çürümüş olması. Duvarların büyük bir çoğunluğu, kaya üzerine oturan parselden çıkarılan ham ocak taşlarından oluşmakta idi. Ancak, harç olarak killi topraktan yapılmış 'çamur harç' kullanılmış. Zaman içinde özelliğini yitirmesinden dolayı da evimin duvarları taş yığın haline gelmiş.
 
Sen misin Depreme Dayanıklı Ev Yapan

Duvarlar, taşların dağılmasını önleyen dış yüzeydeki çimento takviyeli kireç, sıva sayesinde ayakta kalabilmiş. Herhalde bir zelzele olduğunda başımıza yıkılacakmış. Yapı denetim şirketi bu durumda, duvarların yenilenmesi gerektiğini ortaya koydu. Bu amaçla bir mimari tadilat projesi hazırlatıldı ve yapı denetim onayı alındı. Proje deprem yönetmeliğinin öngördüğü şekilde yapıldı ve yine yönetmeliğin öngördüğü ‘deprem tuğlası' olarak adlandırılan tuğlalar kullanıldı.

Mimari tadilat projesi; yapı denetim şirketinin onayı sonrası, Koruma Kurulu'nun önlemesi sonucunda, belediyece işleme konulmadı. Bu tuğlaların dolgu tuğlası olarak ve betonarme inşaata aitmiş gibi gösterilmesi sonucu Koruma(ma) Kurulu, mevcut ev üzerinde icra edilen inşaatı bahane ederek, kanunsuz yıkım kararı verdi. Ardından da kanunsuz suç duyurusunda bulundu.

Altı yıl süren dava sonucunda Yargıtay yolu kapalı olmak üzere 'tek sanık, tek yanık' olarak ve kanunsuz olarak ‘izinsiz inşaat' suçundan para ve hapis cezasına çarptırıldım. Evimin üzerinde inşaat yapıldı bahanesi ile yıkılması sonucu da 70 yıldır tapuda 'avlulu kagir hane' niteliğinde görünen gayrimenkulüm düz arsa niteliğine çevrilmiş olacak.

Uzun lafın kısası, köylü evimi sağlam hale, deprem yönetmeliğine uygun hale getirmeye çalışırken hem malımdan hem de huzurlu emeklilik yaşamımdan oldum. Çevrede yükselen apartman inşaatlar ise cabası. Herhalde inşaatım yeterince büyük olmadığı için ibreti âlem için bu hale düşürüldüm."
 
Kırsal Alana Apartman Olur mu

Okuyucumdan gelen e-postayı özetleyerek sizinle paylaştım. İlginç değil mi? Bir taraftan köy alanları içindeki derme çatma yapıların artık ortadan kaldırılması ve depreme dayanıklı binalar haline getirilmesini söylüyoruz. Diğer taraftan da bunu yapmaya çalışanları engelliyoruz.

Dikkatimi çeken bir nokta daha var. Elazığ depremi sonrası Başbakan Erdoğan, TOKİ'ye deprem bölgesinde konut yapımı için talimat verdi ve çalışmalar da başladı. Şimdi oralara depreme dayanıklı apartmanlar yapılacak. Kimse şunu sormuyor... Buralar kırsal alan. Kırsal alanın kendine ait özellikleri var. Bu alan üzerine, şehirlerdeki gibi koca koca binalar dikmek doğru mu?

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/koy-evini-depreme-dayanikli-yaparken-nasil-hem-evinden-oldu-hem-de-hapis-cezasi-aldi_77666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!