Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Koyda Çiftlik Yasak

Koyda Çiftlik Yasak

Radikal Gazetesi
Koyda Çiftlik Yasak

evrecilerin tepkisine neden olan Ege koylarındaki balık çiftlikleri kapanıyor. Çevre Yasası'nda yapılan değişiklikle, hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfezlerle doğal ve arkeolojik alanlarda balık çiftliği kurulamayacağı hükme bağlandı.

TBMM Genel Kurulu'nda dün, 10 yıldır görüşülmeyi bekleyen çevre yasa tasarısı ele alındı. Geçen hafta milletvekilleri düğüne gittiği veya maçı izlediği için görüşülemeyen tasarı, dün de çalışma zamanı sona erdiği gerekçesiyle yasalaşamadı. İki bölüm halinde ele alınan tasarının görüşmelerine CHP katılmadı.

Tasarıda, AKP'nin verdiği önergelerle değişiklikler yapıldı. Çevre kirliliğinin önlenmesinde kullanılmak üzere uçak biletlerinden yüzde 1'lik pay, GSM abonelerinden alınacak 1 YTL, deniz araçlarından taşıdıkları yük miktarına göre alınacak 1 YTL ile 5 YKr arasındaki paylar tasarıdan çıkarıldı. Bir başka önergeyle denizlerdeki balık çiftliklerinin, hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfezlerle doğal ve arkeolojik alanlarda kurulamayacağı hükme bağlandı.

Tehlikeli atık cezası arttı
İstanbul Tuzla'da ortaya çıkan zehirli varillerin ardından özellikle tehlikeli atıklarla ilgili cezalar da artırıldı. Buna göre, atık alım, ön arıtma, arıtma veya bertaraf tesislerini kurmayanlarla kurup da çalıştırmayanlara 30 bin YTL ceza verilecek. Tehlikeli atıkları ülkeye sokanların cezası 1 milyon YTL olacak. Kanunda öngörülen yasaklara ve sınırlamalara aykırı olarak tehlikeli atıkları toplayan, ayıran, geçici ve ara depolama yapan, geri kazanan, yeniden kullanan, taşıyan, ambalajlayan, etiketleyen, bertaraf eden ve ömrü dolan tehlikeli atık bertaraf tesislerini kurallara uygun kapatmayanlara 100 bin YTL'den 1 milyon YTL'ye kadar ceza alacak. Bakanlar Kurulu cezaları on kata kadar artırabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koyda-ciftlik-yasak_45432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!