Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Köyde 'Hafriyat Kamyonu' İsyanı!

Silivri Danamandıra Köyü'nün ortasından geçen cadde, taş ocaklarına giden hafriyat kamyonlarının en fazla kullandığı yollardan biri. Köy sakinleri, hafriyat kamyonlarının saçtığı tehlike nedeniyle oldukça tepkili.

yapi.com.tr
Köyde 'Hafriyat Kamyonu' İsyanı!

DHA'nın haberine göre, onlarca hafriyat kamyonu, Silivri Danamandıra Köyü'nün içindeki Mandıra Caddesi'ni kullanarak çevredeki taş ocaklarına gidiyor. Köyde yaklaşık 1400 kişi yaşıyor. Çevrede 7 taş ocağı bulunuyor; 5'i de faal durumda. Köyün sakinleri, caddeden neredeyse dakikada bir geçen hafriyat kamyonlarından oldukça şikayetçi. Köyde yaşayan kadınlar ve çocuklar kamyonların saçtığı bu tehlikeye dikkat çekmek için bugün köy meydanında toplandı. Yüzlerine maske takan köy halkı burada, "Taş maden değildir. Maden ruhsatı verip taş ocağı açılmasına göz yumanlar, bunun hesabını veremeyeceksiniz" yazılı pankart açıp "Hafriyat kamyonu istemiyoruz", "Toz değil oksijen solumak istiyoruz" şeklinde slogan attı.

4 yıldır Danamandıra Köyü'nde yaşadığını söyleyen Hatice Başpınar, "Köye geldim bir ev yaptım rahat yaşayayım diye; ama yaşayamıyorum. Tozdan, topraktan, ocaklardan rahatsızım. Cennet köyümüz cehenneme döndü. Bizim köyümüzün yolunu kullanmalarını istemiyoruz. Biz tarlalarımıza gidemiyoruz, ekip dikemiyoruz, köyümüzde rahatça gezemiyoruz. Bu taş ocaklarını, hafriyat kamyonlarını biz istemiyoruz" dedi.

"Torunlarımız sokaklara çıkamıyor"

Hafriyat kamyonlarının taş ocaklarına gitmesi için alternatif bir yol yapılmasını isteyen Merdiye Dalgın, "Ormanlarımızı yok ettiler. Evlerimizi kırıp döküyorlar. Çocuklarımız, torunlarımız sokaklara çıkamıyor. Hafriyat kamyonlarını istemiyoruz. Hayvancılık bitti. Bizim köyümüzde hiçbir şey olmuyor artık. Tozdan, topraktan gözümüzü açamıyoruz. Torunlarımı okula ben getirip götürüyorum. Binlerce kamyon geçiyor buradan" diye konuştu.

"Parka gidemiyoruz"

Köyde yaşayan 12 yaşındaki Ahmet ile 9 yaşındaki Ecrin de kamyonlara tepkili. Ecrin,  "Biz bu kamyonları istemiyoruz. Parka gidemiyoruz, dışarı çıkamıyoruz. Ailelerimiz kamyonlar nedeniyle dışarı çıkmamıza izin vermiyor. Evde oturuyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koyde-hafriyat-kamyonu-isyani_160833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!