Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fatih Ormanı Taş Ocakları ve Hafriyat Kıskacında

Gökdelenler ve yeni konut projelerine her geçen gün yenisinin eklendiği Maslak’ta ayakta kalabilen ormanlar da kıskaç altında.

yapi.com.tr
Fatih Ormanı Taş Ocakları ve Hafriyat Kıskacında

DHA'nın haberine göre, gökdelenler ve yeni konut projelerine her geçen gün yenisinin eklendiği Maslak’ta ayakta kalabilen ormanlar da taş ocakları ve hafriyat sahalarının kıskacı altında. Havadan görüntülenen Maslak’taki Fatih Ormanı’nda, bir tarafta inşaatlara beton yetiştirmek için kurulan taş ocakları, hafriyat alanları, yeni kesim sahaları yer alırken, diğer tarafta resmi prosedüre uygun, ruhsatlı ve ilgili bakanlıkların izni dahilinde çalıştıklarını savunan firmalar yer alıyor.

TEM yolunun yanında bulunan Türk Telekom Arena Stadının hemen kuzeyine doğru bakıldığında, İstanbul’un kent merkezindeki son ormanlarından biri olan Maslak’taki Fatih Ormanı bulunuyor. Ancak Ayazağa Mahallesi sınırlarındaki Cendere Vadisi’ne biraz daha yakından bakıldığında, Maslak’ı saran gökdelenler, iş merkezleri ve yeni projeler içinde kalan orman arazisinin de günbegün yok olduğu görülüyor.

Ormanda ‘hafriyat tepesi’

Havadan görüntülenen Fatih Ormanı, taş ocakları, hafriyat kamyonları, beton santralleri ile çevrili. Çok sayıda şirket binasının yer aldığı Cendere Vadisi’nde kamyonların yüklerini boşalttığı alan adeta yapay bir tepeye dönüşmüş durumda. Hafriyat tepesinin hemen yanında yer alan, TT Arena ve Maslak’ı gören yamaçtaki ormanın bir kısmı kesildi. Yerdeki izlerden iş makineleri ve testerelerle kesildiği anlaşılan ağaçlar, artık çıplak kalan arazide istifleniyor. Toprağın yeni örtüsü ise ağaçlardan arda kalan yapraklar ve kozalaklar...

Kesilen alanın yanında orman koruma binası var

Orman Bölge Müdürlüğü yetki sınırları içerisinde bulunan alanın hemen yanı başında üzerinde “İstanbul Orman İşletme Şefliği Fatih Ormanı Bölüm Koruma Ayazağa Ekip Binası” yazılı bir bina yer alıyor. DHA muhabirlerinin bilgi almak için gittiği binada personel bulunmazken, Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hafriyat sahası ve orman kesim alanı hakkında ısrarla sorulan yazılı ve sözlü soruları yanıtsız bıraktı. Sözlü olarak, bahsi geçen uygulamaların ruhsatlı ve izinli olduğu açıklaması ile yetinildi.

Bahsi geçen alanlarda faaliyet göstereceği öğrenilen Danış Agrega Üretim ve Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ, tüm çalışmaların ilgili Bakanlıkların ve Orman Bölge Müdürlüğünün izni doğrultusunda ve ruhsatlı olarak yürütüldüğünü açıkladı. Şirket adına açıklama yapan yetkili, 2032 yılına kadar ruhsat aldıklarını belirterek, çalışmaların tamamlanmasının ardından yasada yer aldığı üzere, üzerinin ağaçlandırılarak ormana yeniden kazandırılacağını belirtti. Ayazağa’da 1987 yılından beri faaliyet gösterdiklerini belirten yetkili, aynı bölgede işlettikleri bir taşocağının rehabilite edilerek kapatıldığını, arazinin yeniden ormana katıldığını söyledi.

Mezarlığı genişletmek için orman kesilecek

Aynı bölgede, Cendere Vadisi’ne bakan bir yamaçta bulunan Ayazağa mezarlık alanının da orman arazisi kullanılarak genişletilmesine karar verildi. Sarıyer’deki mezarlık alanlarının dolması nedeniyle mevcut Ayazağa mezarlık alanı bitişiğindeki 160 bin metrekarelik orman alanının mezarlığa dönüştürülmesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde karar verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fatih-ormani-tas-ocaklari-ve-hafriyat-kiskacinda-_144607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!