Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Koylara İzin Benden Ama İptal Edebilirim'

Yanıltılmış Olabilirim

Sabah Gazetesi/Turgay NOYAN
'Koylara İzin Benden Ama İptal Edebilirim'

b>'Mavi Yolculuk'a büyük darbe vuracak koylara otel iznini iptal sinyali veren Bakan Koç, "İkna olursam koy tahsislerini kaldırabilirim" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç medya yemeğinde önemli açıklamalar yaptı. Mavi Yolculuk'a darbe vuracak koylara otel iznini kendisinin verdiğini açıklayan Bakan, turizmcilerin en çok yakındığı KDV ve ÖTV konusunda da müjdeyi verdi. Koç, "Bakandan söz aldım, yeni düzenleme yapılacak" dedi. Üzerinde en çok durulan konu Mavi Yolculuk koylarının otellere tahsis edilmesi işi oldu.

Sayın Bakanım, bunca yer dururken neden Mavi Yolculuk koylarını otel yapımı için tahsis ettiniz?
- Türkiye'deki illerin arasında en uzun kıyı sahiline sahip il Muğla. Buna karşılık yeterli yatağa sahip değil. Turizmimizi genişletmemiz için yatak sayımızı arttırmamız lazım. Bunun için koy tahsislerini ben gerçekleştirdim.

Bunu kabul etmek mümkün değil. Sayın bakan, turistik tesisler illa mahfuz ve bakir koylara mı yapılır? Otel izni verdiğiniz Adalıyalı Koyu, Bodrum çıkışlı mavi turların başlangıç ya da son geceleme noktasıdır. Bodrum'dan buraya kadar kilometrelerce kıyı şeridi var. Buraları atlayıp en bakir koyun ortasına otel yapmanın izah edilebilir bir yanı olabilir mi?
- Buna tekrar bir de bu gözle bakabiliriz. Belki arkadaşlarım beni yanıltmış olabilirler. Ancak Mavi Yolculuk yapan şirketler de eskisi kadar işlerden memnun değil.

Buralara kendi amatörlerimiz, dünyanın bir ucundan en zengin kişiler, en ünlü sanatçılar geliyor. Mega yatlar geliyor. Koylar yok olursa nereye gelecekler?

Koyların geleceği
Sözün bu kısmına TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da katılıyor ve "Bu gerçeği göz ardı etmemeliyiz. Bu tarz çok önemli potansiyel var" diye ekliyor.

Biraz önce pek çok turistik tesisin foseptiklerini arıtmadan denize boşalttığını söylediniz. Koyların tahsisi bu açıdan bir tezat oluşturmuyor mu?
- Şehirleri beldeleri ne yapacaksınız? Kirlilik sadece bir tek turistik tesislerden kaynaklanmıyor.

İstanbul'da yüzde yüz arıtma olmadığından eminim. Konumuz bu değil ki!
- Ben bir karar verdim. Eğer yanlış yaptığımı fark edersem bunu iptal de ederim. Ama şunu da söylemek zorundayım konuşmanızda bir "İstemezük. Onu da yaptırmam, bunu da yaptırmam" havası sezdim. Ben de buna karşıyım. Böyle düşünürsek ülkemize tek bir çivi çakamayız.

Medyaya kuş gribi sitemi
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un İstanbul Feriye Lokantası'nda düzenlediği medya yemeğine Nuri Çolakoğlu, Ayşenur Arslan, Sedat Ergin Türker İnanoğlu, Ali Tevfik Berber, Orhan Girgiç, Osman Gencer, Turgay Noyan gibi gazete ve televizyon dünyasından kişilerin yanı sıra Topkapı Sarayı Müdürü Nurullah Çakır ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy gibi medya dışından kişiler de katıldı. Bakan, "Kuş Gribi" olayı ile ilgili olarak sitem etti.

Bakan gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine de, "Nereye gitsem karşıma kucakta bir çocuk fotoğrafı çıkardılar. Altında 'bu çocuk iki saat sonra ölecek' diye yazıyordu" dedi. Bakan sözlerine şöyle devam etti: Aslında çok fazla üzerinde durmadık ama İtalyan rahibin öldürülmesi turizmimize büyük darbe vurdu. Bu darbe bize gelecek turist sayısında düşüş yaratırken, bizden turist kapma pastasından da ağırlıklı olarak İspanyollar sebeplendiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylara-izin-benden-ama-iptal-edebilirim_44580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!