Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Koyları Katlettirmeyiz'

'Koyları Katlettirmeyiz'

Vatan Gazetesi
'Koyları Katlettirmeyiz'

b>Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türkiye'nin yat turizmi açısından bir numaralı eşsiz koylarını 49 yıllığına konaklama tesisi olarak tahsis etmesine tepki yağıyor. Bakanlığın kararına çevrecilerden sonra TÜRSAB ve Bodrum Belediye Başkanı da karşı çıktı. Kısa bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir uygulamayla Bodrum Gökova'daki koyları tahsise açtı. Bodrum Gökova koyları koruma altında olan koylardı.

Türkiye'de yat turizminin gözdesi olan bu koyların tahsise açılmasıyla birlikte Gökova'daki Kissebükü ve Çökertme koylarındaki toplam bin 800 dönüm arazi konaklama tesisi olarak tahsis edildi. Bakir alanların turizme açılmasıyla birlikte Bodrum Alakışla Bükü - Adalıyah Mevkii'nde 2500 kişilik üç otel, Çökertme Koyu'nda da 200 yataklı bir otel yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koyları tahsise açmasından sonra Mavi Yol Girişimi harekete geçti. Bodrum'daki sivil toplum örgütlerini çatısı altında birleştiren platform üyeleri, tam 33 bin imza topladı. Mavi Yol Girişimi adına Bodrum Deniz Ticaret Odası, Muğla İdare Mahkemesi'ne tahsislerin durdurulması için dava açtı.

Otelciler bile karşı!
Cumartesi günü Vatan'da çıkan "Mavi Yolculuk yapılan koylar turizme kapalı mıydı?" başlıklı yazımdan sonra çok sayıda okuyucu e-maili geldi. Bölgede yaşayanlar, inşaatların başlaması halinde tepkilerini ortaya koymak için protesto gösterileri yapacaklarını da söylediler, işte maillerden sadece birkaçı:

Yazınızda "Mavi yolculuk yapılan koylar turizme kapalı mıydı da haberimiz yokmuş?" demişsiniz. Ankara'da bu kararı alanları teknelere doldurup gezdirmeli. Daha önce başka koylarda da bu tip kararlar alındı. Onları o koylara götürmeli, göstermeli.

Bu zihniyeti anlamak mümkün değil. Ormanları katledecekler, her şey dahil sistemiyle bir otel daha açacaklar. Son 3-4 yıldır Bodrum'da tekneler demirleyecek yer bulamıyor, çünkü manzara kirli. Bu koylar da giderse yatlar nereye gelecek?

Bu karara otelciler de karşı. Yeni bir yatırım kararı nasıl alınıyor çok merak ediyorum? Bunu Bakan'a sorar mısınız?

Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan: Bu düpedüz çevre katliamı
Kisse Bükü ve Çökertme Koyları'nda her türlü yapılaşmaya karşıyız. Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerekli fizibilite çalışmalarını yapmadı. Ankara'dan karar alıyorlar, oradan aldıkları kararla çok büyük bir çevre katliamına zemin hazırlanıyor, biz belediye olarak bu bölgede inşaat yapılmasına karşıyız. Bodrum'un turizm beldesi olarak anılması, "Mavi Yolculuk" lar sayesinde oldu. Bodrum demek, denizle bütünleşmek demek. Şu anda turizmciler rahat uyku uyuyamıyor. Bu yıl rezervasyonlarda büyük düşüş var. Otelleri nasıl dolduracaklarını düşünüyorlar. Yatak açığı yok Bodrum'da. Ama birileri otel yapmakta çok ısrarlıysa arazi bulunur, bu araziler de orman alanlarında, dünyanın en güzel koylarını yok etmeden bulunur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylari-katlettirmeyiz_42583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!