Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Köylülerin İçme Suyunda Arsenik Çıktı

Yıllardır köylerindeki maden şirketi ile mücadele eden Ayvalık'ın en yoksul köylerinden Karaayıt'ın içme sularında yüksek değerde arsenik çıktı.

yapı.com.tr
Köylülerin İçme Suyunda Arsenik Çıktı

Yetkililerin uyarısına karşın çaresiz köylü zehirli sudan içmeyi sürdürüyor. DHA'nın haberine göre, Karaayıt köyündeki çevre felaketi arsenik ile daha da tehlikeli boyutlara ulaştı. Köyde faaliyet gösteren demir madeni tesisinin atıklarının yer altı sularına karışmasıyla içme sularının zehirlendiğini öne süren köylüler, "Ankara'ya bir türlü sesimizi duyuramıyoruz" şeklindeki isyanını dile getiriyor.150 hanelik Karaayıt'ın içme suyu kuyusundan numune alan sağlık müdürlüğü ekipleri, yapılan laboratuar incelemesi sonucunu Köy Muhtarı Mehmet Çıracıoğlu ile paylaştı. Yetkililerin raporuna göre, Karaayıt'ın içme suyunda normal değerlerin çok üstünde arsenik çıktığı, bu suyun kesinlikle içilmemesi uyarısında bulunulduğu iddia edildi. Köylüler, içme sularının zehirlenmesinden köylerindeki maden şirketinin atıklarını sorumlu tutuyor.

Dere yatağı değiştirilmiş

Bilfer Madencilik Şirketi, DSİ'den aldığı izinle Karaayıt'ın içinden geçen ve Marda Barajına ulaşan dere yatağını pasa döküm alanı yaratmak için kaydırıyor. Dere yatağının değiştirilmesinden sel baskını endişesi yaşayan köylüler,köyün dibindeki devasa pasa yığınlarının zaman içinde evlerin üzerine yıkılabileceğine de dikkat çekti.

Herşey para değil

Maden şirketine karşı hukuksal mücadele veren Karaayıt köylüleri, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'den yardım istediler.Avukatı ile Karaayıt'a giden Başkan Ergin'e köylüler, pasaları evlere kadar dayanan maden bölgesini gezdirdi.Daha sonra köy kahvesinde muhtar Mehmet Çıracıoğlu ve maden firması yetkililerinin de katıldığı bir toplantı yapıldı.Toplantıda konuşan Başkan Ergin, "Herşey para değil, biraz da insanlık için tedbirleri arttırın. Burada büyük bir sıkıntı var. Köylüler, ayrıştırmayı susuz yaptığınızdan dolayı köyde toz bulutları olduğunu söylüyor. Kompresörle kırmadan çıkan gürültü de had safhada. İnsan ve çevre sağlığı paradan da önemlidir. Siz işiniz bitince köyden çekip gideceksiniz. Bu köylülerin gidecek başka yeri yok"dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylulerin-icme-suyunda-arsenik-cikti_116014.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!