Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Köylülerin ‘Direnişi’ Ses Getirdi

Kaynaklar ve Gökdere köylülerinin yöredeki kil ocağı tesisine karşı yaptığı protesto gösterisi sonuç verdi. Kil ocağının sahibi Batıçim yetkilileri, kil ihtiyacını diğer sahalardan temin ettiklerini belirterek, yörede üretim yapmadığını açıkladı. Batıçim yetkilileri, ocak ruhsatı ile ilgili İZSU 'nun Enerji Bakanlığı'na dava açtığını da ifade etti.

yapi.com.tr
Köylülerin ‘Direnişi’ Ses Getirdi

Buca Kaynaklar ve Bornova Gökdere köylülerinin bölgedeki kil ocağına isyanı ses getirdi.  Geçtiğimiz hafta Batıçim'in kil ocağına karşı 'Doğal yaşamı bozmaya hakkınız yok', 'evimizde zehirlenmek istemiyoruz', 'çevre katliamına dur' diyerek protesto gösterisinde bulunan köylülerin tepkisine yanıt veren Batıçim yetkilileri, kil ocağında üretim yapmadıklarını açıkladı.

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, borsaya açıklama yapan Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş., İzmir İli, Bornova ilçesi, Gökdere Köyü mevkiinde ve Kaynaklar mevkiinde yer alan kil sahalarıyla ilgili tüm yasal izinlerinin mevcut olduğunu açıkladı. Açıklamada, "Kaldı ki şirketimiz söz konusu kil sahalarında herhangi bir üretim faaliyetinde bulunmamaktadır. Kaynaklar sahamızla ilgili İZSU tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na açılan dava devam etmektedir. Ayrıca şirketimiz kil ihtiyacını diğer sahalarından fazlasıyla temin ederek üretimine devam etmektedir" denildi.

Çöp tesisine onay çıkmamıştı

Geçtiğimiz hafta köylüler, Kaynaklar Köyü Muhtarı Erhan Şen ve Gökdere Köyü Muhtarı Atanan Budak önderliğinde kil ocağı çalışmalarının bulunduğu alanda toplanarak protesto gösterilerinde bulundu. açıklamaya CHP Buca İlçe Başkanı Bektaş Gül, Buca Belediyesi CHP'li Meclis Üyeleri Aydoğan Hepdemirgil ve Arif Şen ile Bucalı muhtarlar da destek verdi.  Açıklamada, “Daha önce bölgede çöp atık merkezi açılmasına karşı mahkemenin verdiği ÇED kararına göre Gökdere Köyü bölgesi 1.dereceden doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmişti. Buna karşılık Valilik tarafından verilen belgede ise 'ÇED Kararı Gerekli Değildir' ibaresi yer almaktadır. Mahkeme Kararı, bilirkişilerin raporları olmasına rağmen Batıçim fabrikasının, yerleşim yerine yakın olan, zeytin ağaçlarının yoğun olduğu ve tarımın yapıldığı alanda açmak istediği tesislere karşı çıkmaktayız" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylulerin-direnisi-ses-getirdi_120831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!