Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İçme Suyunda Büyük Tehlike

Bursa'da 19 köyün foseptiklerinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Nilüfer ve Doğancı Barajı’na akıtılmasının önlenememesi Bursalıları isyan ettirdi. Foseptik suların karıştığı Bursa'nın içme sularının mide ve bağırsak kanserine yol açabileceği açıklandı.

yapi.com.tr
İçme Suyunda Büyük Tehlike

Bursa'da yaklaşık 1,5 ay önce MHP Osmangazi Meclis üyeleri, 19 köyün foseptiklerinin gelişigüzel Doğancı ve Nilüfer Barajı'na aktığını belirlemişti. Bu konunun gündeme gelmesinin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) tedbir aldı. BUSKİ yetkilileri, foseptik kuyularının kontrol altına alındığını ve kesinlikle baraja akmadığını açıkladılar. Ancak bu durumun üzerinden çok geçmeden alınan tedbirlerin de eksik ve yetersiz olduğu ortaya çıktı. Kontrol altına alındığı söylenen kuyulardan derelere ve içme suyu havzasına hala foseptik aktığı ortaya çıktı.

BUSKİ, sorun olmadığını açıklamıştı

MHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Dr. Mehmet Hasanoğlu, Bursa’da içme sularına foseptik karışması ile ilgili ilk bilginin kendilerine ihbarla 1,5 ay önce geldiğini hatırlatarak, “İhbar üzerine Bursa’nın su ihtiyacının karşılayan havzadaki 19 köyde yaptığımız tespitlerde, köyde oluşturulan foseptik kuyularının tamamının patladığını, foseptiklerin içindeki insan, evsel ve kimyasal atıkların dereler aracılığıyla Nilüfer ve Doğancı Barajı’na karıştırıldığını ve buradan da Bursa’ya ulaştırıldığını tespit ettik. Bunu kamuoyuna duyurduktan sonra bu ciddi bir şekilde infial uyandırdı. BUSKİ bunu ilk önce asılsız iddialar olarak açıkladı. BUSKİ, ortaya konulan belgelerden sonra bu tablonun aşırı yağmur yağmasından dolayı foseptiklerin taşmasına ve içme sularının kirletilmesine bağladı. Bölgede yoğun çalışmalar yaptıklarını beyan eden BUSKİ, içme suyu le ilgili bir sıkıntı olmadığını açıklamıştı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/icme-suyunda-buyuk-tehlike_132358.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!