Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz, Beylikdüzü'nde Bazı Projelere 'Kontak' Kapattırdı

Finansal ekonomik krizin baş gösterdiği 2008 sonlarından itibaren emlak sektöründe krizin en yakından hisseden ilk yer Beylikdüzü oldu. Son dönemde konut projelerindeki arz-talep dengesinin arzın aşırı yükselişi nedeniyle bozulduğu bölgede şu anda pek çok inşaat projesi durdu ya da büyük oranda yavaşladı.

Sabah Gazetesi
Kriz, Beylikdüzü'nde Bazı Projelere 'Kontak' Kapattırdı

Finansal ekonomik krizin baş gösterdiği 2008 sonlarından itibaren emlak sektöründe krizin en yakından hisseden ilk yer Beylikdüzü oldu. Son dönemde konut projelerindeki arz-talep dengesinin arzın aşırı yükselişi nedeniyle bozulduğu bölgede şu anda pek çok inşaat projesi durdu ya da büyük oranda yavaşladı. Bölgede inşaat yapan şirket sahipleri "Kriz, emlaka ilk olarak Beylikdüzü'nden girdi sonra arzın fazla yığıldığı Bahçeşehir ve Ataşehir gibi bölgelere doğru ilerledi" diye konuştu.

Yüzde 70 yavaşladı

Bölgede emlakçılık yapan Emlak 34'ün sahibi Kadir Özel toplam konut sayısının 300-350 bin civarında olduğu Beylikdüzü'ndeki konut arzı fazlasının 30-35 bin civarında olduğunu söyledi. Beylikdüzü'ndeki en büyük konut projelerinden biri olan ve MusCan İnşaat tarafından yapılan 858 konutluk lüks Palmiye Konakları projesi yavaşladı. Şirket yetkilisi Uğur Boran, 2008'in sonunda teslim etmeyi planladıkları projedeki çalışmaları kriz ve satışların yapılamaması nedeniyle yüzde 70 oranında yavaşlattıklarını belirtti. 312 daireden oluşan ilk etabın teslimatlarını 2008 sonu yerine Ağustos ayına ertelediklerini söyleyen Boran, "Daire satın alanlarla görüştük. Erteleyeceğimizi bildirdik. Anlayışla karşıladılar" diye konuştu. Boran ayrıca 858 daireden sadece 80'inin satışının yapıldığını belirterek, "eskiden ayda 30-40 daire satardık. Şimdi beş ayda 1 daire satıyoruz" diye konuştu.

Yakuplu bölgesinde 270 konutluk New Port projesini yapan Özer İnşaat'da projeye ara verdi. Özer İnşaat yetkilisi Necati Özer, kriz nedeniyle projeye ara verdiklerini işlerin düzelmeye başlamasıyla birlikte Haziran ayından itibaren yeniden çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

100 kişilik ekip 10'a indi

Özer, bölgede çok sayıda projenin durduğunu söyleyerek "50-100 kişilik ekiplerle çalışanlar şimdi 10 kişiye kadar düştüler" dedi. 4 blok ve 1 çarşıdan oluşan New Port projesinin şimdiye kadar iki bloku tamamlanabildi. Özer, bölgedeki tüm inşaat şirketlerinin daire karşılığı seramik ve dış cephe gibi barter yaparak çalışmalarına devam edebildiğini söyledi.

30-35 bin bölgedeki arz fazlası konut sayısı

* Beylikdüzü'ndeki toplam konut sayısı 300-350 bin civarında bulunuyor.
* Sektör dışından şirketlerin yatırım yaptığı bölge yarım projelerle dolu.

Satışlar da proje de durdu

Bölgede 10 villalık Kiraz Evler projesini yapan MSM Yapı da lüks projede inşaatı durdurdu. MSM Yapı yetkilisi kaba inşaatı bitirdiklerini ve kasım ayından itibaren projeyi durdurduklarını kaydetti. Projede hiç satış yapamadıklarını da ekleyen yetkili ekonomik koşulların düzelmesiyle birlikte Mayıs ayında projeye tekrar başlayabileceklerini söyledi.Yetkili, "Hem kış hem de ekonomik kriz geçsin diye bekledik" diye konuştu. Şirket ayrıca Ataşehir civarındaki Şerif Ali çiftliğinde yaptığı Konak Evleri projesine de ara verdi. Bölgede ayrıca İsthanbul Evleri projesinin ikinci etabı da durdurulmuştu.

Mağdurlar haciz bekliyor

Bölgede 2007 sonunda Art Canadian Çelik Evler projesinden daire alan çok sayıda kişi, proje sahibi AKS Yapı'nın ortadan kaybolmasıyla mağdur duruma düşmüştü. Proje sahibi AKS Yapı ortakları projeyi arsa sahiplerine iade ederek daire sahiplerinden aldıkları 30 milyon dolarla ortadan kayboldu. Daire sahiplerinin mağdur olmayacağını söyleyen şirket yetkilileri önce bir barter şirketiyle anlaşarak daire sahiplerine başka projeden daire sahibi yapma sözü verdi. Ancak o projenin de battığı anlaşıldı. Projeden daire satın alan Dilek Tütüniş, bir süre senetleri ödemeye devam ettiklerini daha sonra bıraktıklarını ve icralık olduklarını söyledi. Senetlerin 3. şahıslara devredildiğini ve tanımadıkları şahısların kapılarına gelerek senet tahsilatı yapmak istediklerini söyleyen Tütüniş "Şimdi haciz bekliyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-beylikduzunde-bazi-projelere-kontak-kapattirdi_67598.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!