Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz İnşaatı Sallıyor, Başbakan Neden Sahip Çıkmıyor Anlamıyorum

12 yaşından beri inşaat sektörünün içinde olan Aşçıoğlu, 100 bin konut inşaatı gerçekleştiren bir şirketin sahibi. Aynı zamanda ünlü inşaat gruplarının üyesi olduğu İnşaatçılar Derneği'nin de başkanı olan Yaşar Aşçıoğlu, ABD'den başlayıp dünyayı saran ekonomik krizde hükümetin zayıf kaldığını düşünüyor.

Referans Gazetesi
Kriz İnşaatı Sallıyor, Başbakan Neden Sahip Çıkmıyor Anlamıyorum

Yaşar Aşçıoğlu, İstanbul'da son yılların konutta yeni trendi rezidansları ilk yapan müteahhitlerden biri. Selenium markasıyla sürdürdüğü rezidans yatırımlarından biri olan Beşiktaş Kulübü için yaptığı Fulya projesi önümüzdeki günlerde sona eriyor. 30 katlı iki kule, hastane, market, otopark ve iş kulesinden oluşan proje Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Rahmi Koç gibi birçok ünlü ismin konut aldığı bir proje.

12 yaşından beri inşaat sektörünün içinde olan Aşçıoğlu, 100 bin konut inşaatı gerçekleştiren bir şirketin sahibi. Aynı zamanda ünlü inşaat gruplarının üyesi olduğu İnşaatçılar Derneği'nin de başkanı olan Yaşar Aşçıoğlu, ABD'den başlayıp dünyayı saran ekonomik krizde hükümetin zayıf kaldığını düşünüyor. En büyük sorumluluğun bankalarda olduğunu da söyleyen Aşçıoğlu, "Bu kriz Türkiye'ye teğet geçebilirdi. Türkiye'de bu kadar olmaması gereken bir kriz yaşıyoruz, bunun sebebi de bankalar ve merkezi hükümet. Hükümet zayıf kaldı. Tayyip Bey özel bankalara fırça atana kadar devlet bankalarından kredi kullandırmalıydı. Neden sahip çıkmıyor anlamıyorum" diyor.
 
Kaç yıldır inşaat sektöründesiniz?

Babam Selahattin Aşçıoğlu 1960'lı yıllarda Trabzon'un Of kazasından İstanbul'a geldi. Of'ta tuğlacılık yapan babam İstanbul'a gelince birçok Karadenizli gibi o da inşaat sektörünü seçmiş. 1967 yılında da şirketi kurmuş. 6 kardeşiz. Ailede işi sürdüren bir tek ben varım. Babamın yanında çıraklıktan ustalığa kadar her türlü işi yaptım. Beton döktüm, gece bekçiliği yaptım. Yani temellerinde yüzerek bu mesleğin içine girdim. Bizzat işin içindeydim. Ortaokuldan sonra terör vardı okula devam etmedim. 21 yaşında patron oldum. 20'li yaşlarda daire de satıyordum, inşaatların başında da duruyordum. Yaşım da 50. Bu mesleğin her kademesini, her şeyini iyi bildiğimi düşünüyorum. Bu mesleğin her bir biriminin ustalığı beynimin kıvrımlarından geçerek buraya geldim.
 
O dönemlerden bugünlere İstanbul'da inşaat sektöründe trendler nasıl değişti?

1970'li yıllarda küçük bloklar yapılırdı. 20 daireli konutlar revaçtaydı. Çarşılar, pasajlar, o günkü yaşam tarzına ilişkin binalar yaptık. Sonra siteler öne çıktı 1980'lerde. Daha sonra iş merkezleri moda oldu. 2000'lerden itibaren ise rezidanslar moda oldu. İstanbul'daki ilk rezidansı yapan firmalardan biri biz olduk.
 
Aşçıoğlu projelerinin farklılığı ne?

Biz diyoruz ki Türkiye'deki belli gruplar, insanlar dünyanın çeşitli ülkelerinde gelişmiş ve konforlu projelerden yer alıyorlar. Biz inşaat grubu içinde şöyle misyon üstlendik. Biz dünyanın en kaliteli projelerini yapacağız. Bunu da yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bizim yaptığımız projelerle yarışabilecek projeler şu anda Türkiye'de olmadığı gibi dünyada da yok. Sayıları çok az. Biz projeyi proje gibi yapacağız. Önce kar değil, önce ülkenin kalkınmışlığına etki edecek yapıları yapacağız, Çünkü bir ülkenin kalkınmışlığını yapılarıyla anlarsınız. Bir ülkeye indiğiniz zaman yapılarına bakarsınız, bu ülkede yaşayan insanların akciğer filmini bir an da çekersiniz. Şimdi İstanbul için bir film çekin. Bizim savaşımız bunlarla. Çıtayı yükseltmek böylece inşaat sektöründe başka iş yapanların çıtayı yukarı çekmesini sağlamak.
 
Şu anda hangi projeleriniz var. Bu projelerinizden biri olan Beşiktaş Kulübü'ne yaptığınız Fulya'da Selenium Twins projesi. Ne aşamada?

Selenium projelerimiz var. Ayın 12'sinde Fulya tesisleri açılıyor. Gayrettepe'yi de teslim ediyoruz. Bir tek Etiler kalıyor. Dünya krizdeyken, Dubai'de, ABD'de inşaatlar durmuşken biz 24 saat çalışarak projelerimizi bitiriyoruz. Hiç bir sıkıntımız yok. Bu da kaliteli yapı yapmamızdan geliyor.
 
Sizinle üç ay önce bir akşam sohbet etmiştik. O günlerde 7 bin 500 dolar olan metrekare fiyatınızı 7 bin 500 euroya çıkaracağınızı söylemiştiniz. Çıkardınız mı? Halen uyguladığınız fiyat ne?

O günlerde metrekare fiyatlara zam yapacaktık ama yapmadık. Yaklaşık 8 bin dolardı. 10 bine çıkarmadık.
 
Satışlarınız nasıl gidiyor?

Kriz nedeniyle satışlarımız tek tük oluyor. Arzu ettiğimiz gibi değil.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-insaati-salliyor-basbakan-neden-sahip-cikmiyor-anlamiyorum_66308.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!