Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Krizin Üzeri Örtülüyor’

Euro krizi hangi aşamada? Krizde doruğa ulaşıldığı tesbiti ne kadar gerçeği yansıtıyor? Alman uzmanlar değerlendirdi.

yapi.com.tr
‘Krizin Üzeri Örtülüyor’

Aslında Londra’dan kötümser haberler gelmesine alıştık. Hele euronun ve euro ülkelerinin değerlendirilmesi söz konusu olduğunda. Derecelendirme şirketi Fitch’ten gelen son açıklama bu bakımdan bir sürpriz oldu. Euro ülkelerinin kredi itibarını değerlendiren bölümün başkanı Douglas Renwick, büyük tehlikenin atlatıldığını söylüyor. Renwick, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İyimser olmamız için nedenler var. Piyasalar yatıştı. İspanya ve İtalya gibi ülkelerin elverişli şartlarla kredi bulması kolaylaştı. Avrupa Merkez Bankası’nın gerektiğinde devlet tahvili alma stratejisi etkili oldu. Euro Bölgesi’nin dağılma tehlikesi azaldığından, yatırımcı örneğin İspanyol tahvili almaktan artık çekinmiyor.”

‘Kriz, 2015’e kadar tarihe karışır’

Bunu kim tahmin edebilirdi? Ya finans merkezi Frankfurt ne diyor? Aynı iyimserlikte mi, yoksa daha ziyade kötümser mi?
 
Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, bazı pürüzlerin devam ettiğini belirten bankacı Hubert Schmidt, “2015'e kadar krizin tarihe karışmış olacağına” inanıyor. Allianz baş iktisatçısı Michael Heise o kadar ileri gitmek istemiyor, ama o da ‘kriz doruğunun’ aşıldığı görüşünde. Heise, görüşlerini şöyle özetliyor:

“Krizin etkileri daha uzun yıllar hissedilecek. Mesela Yunanistan’ın 2022 yılına kadar bütçeyi dengeleyip borçları azaltmak için koyduğu hedefe bakın. Diğer kriz ülkelerini de böyle bir program bekliyor. Düzlüğe çıkmak büyük disiplin gerektirecek. Bu açıdan bakarsak, krizin geçtiğini henüz söyleyemeyiz.”

‘Krizin üzeri örtülüyor'

Bankalar krizi de aşılabilmiş değil. Yıllardır sallanan bankalar yoğun tenkisat yapıyor. Krizdeki Euro da üst yöneticilerde moral bırakmadı. Commerzbank baş iktisatçısı Jörg Krämer de rahat nefes alabilmek için henüz erken olduğunu ve aşılması gereken büyük zorluklar bulunduğunu söylüyor. Jörg Krämer şöyle devam ediyor:

“Ucuz para politikası krizi bastırıyor. Bir anlamda krizin üzeri örtülüyor. Bu beş yıla kadar sürebilir. Ama krizin nedenleri ortadan kalkmadıkça ve İtalyanlar kararlılıkla ekonomik problemlerinin üzerine gitmedikçe kriz kökten çözülmez, sadece bastırılır. Krizin üzeri, ucuz parayla örtülmüş olur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/krizin-uzeri-ortuluyor_104728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!