Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçükarmutlu Teknokent Olacak

İstanbul Küçükarmutlu’nun büyük bölümünün yıkımı ile ilgili davalar sürüyor.Davaların sonuçlanmasının ardından, Küçükarmutlu’nun gecekondularda

NTV-MSNBC
Küçükarmutlu Teknokent Olacak

b>İstanbul Küçükarmutlu’nun büyük bölümünün yıkımı ile ilgili davalar sürüyor.Davaların sonuçlanmasının ardından, Küçükarmutlu’nun gecekondulardan arındırılarak İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ait bir teknokent haline getirileceği açıklandı.
Küçükarmutlu’da 180 hektar üzerine kurulu gecekonduların yıkımıyla ilgili davalar sürüyor. Yaklaşık 2500 gecekonduyu barındıran Küçükarmutlu’da, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) ait arazideki yasal olmayan konutların, davaların sonuçlanmasının ardından yıkılması planlanıyor.

DÜNYA BANKASI DESTEKLİYOR
Üniversite yetkilileri, 1996 yılından bu yana yürüttüğü teknokent kurma girişimlerini artık hayata geçireceğini söylüyor. İTÜ Ayazağa Kampusu’da ilk aşamada 80 hektar, daha sonra 100 hektar arazi üzerine kurulması planlanan teknokent, dünya bankası tarafından da destekleniyor.

SONUÇLANMAYAN 260 DAVA VAR
200 milyon dolarlık yatırımla başlayacak teknokentde üniversitesinin bilimsel ve teknolojik araştırmalarında kullanılmak üzere Ar-Ge merkezleri yapılacak. Sarıyer asliye ceza mahkemelerinde halen sonuçlanmayan 260 dava var. 184 konut hakkında ise kesinleşmiş yıkım kararı bulunuyor.
Davası sonuçlanan konutların yıkımına okulların kapanmasıyla başlanacağını söyleyen üniversite yetkilileri, “Zamanında devletin giremediği yere şimdi biz girmeye çalışacağız” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukarmutlu-teknokent-olacak_4527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!