Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ağaçlandırma Bölgesi Konut Alanına Dönüştü

Denizli’de ağaçlandırma bölgesi olarak belirlenen alanı, belediye meclisi tarafından imar planında değişiklik yapılarak konut alanına dönüştürüldü.

yapi.com.tr
Ağaçlandırma Bölgesi Konut Alanına Dönüştü

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2015’in Ağustos ayında aldığı karar ile başta yeşil alan, spor alanı ve yol olarak çizilen imar projesi, konut alanı olarak değiştirildi. Karara tepki gösteren vatandaşların açtıkları davalar sonucu, Danıştay iptal kararı verdi. Ancak karara rağmen bölgede yapılaşma sürerken, inşaat sahiplerinin cüzi rakamlarla arsa satın alarak rant sağladıkları savunuluyor.

BirGün’den Mehmet Emin Kurnaz’ın haberine göre; konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “Denizli’nin en değerli arazilerinin birinin bulunduğu bölgede ağaçlandırma planını sonradan hangi gerekçe ile konut alanına çevirdiler? Burayı karar henüz askıdayken satın alıp inşaat yapanlar neye ve kime güvendi?” diye sordu.

“Ortada büyük bir rant söz konusu” diyen Sancar, “Daha imar askı tarihinde iken, bu yerler satılmış. Dönemin Valisi, Yargıtay Başsavcısı, Hakimi, İdare Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Üyesi gibi isimler burada birden fazla sayıda hisse edinmişler. Bu yer belediye tarafından ne zaman ve neden konut alanına dönüştürüldü? Bu isimler kararın iptal edilme ihtimalini hiçe sayarak bu inşaatlara nasıl başladı, neye güveniyorlar? Konut alanına dönüştükten sonra bu Denizli’nin en değerli arazisinin bulunduğu noktada devlet erkanının üçer beşer hisse alması normal mi? Buradaki mal sahiplerinin ağaçlandırma alanının konut alnına dönüştüğünden haberi var mıydı?” ifadelerini kullandı.

Yeşil alan gerekçesiyle bölgeye yerleşen diğer sitelerdeki insanların da mağdur olduğunu ve dava açtığını belirten Sancar, “Bu davalar sonucunda Danıştay inşaatı durdurma kararı alıyor. İnşaat ruhsatı iptal ediliyor. Danıştay’ın inşaat ruhsatının iptali kararı var ama uygulanmıyor. Neden inşaat hala devam ediyor? Buradaki mal sahiplerinin makamlarının nüfusundan mı çekiniyorlar? Bunların hepsinin ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Yeşil alanlar imar planındaki uygulamalardan sonra çıkar. Siz yeşil alanı sonradan imar alanına çevirmişseniz ortada büyük bir rant olduğunu gösterir. Burada en baştan itibaren planlı tasarlanmış bir durum olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agaclandirma-bolgesi-konut-alanina-donustu_175955.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!