Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küçükçekmece’de Yıkılan Binanın Çevresindekiler Endişeli

Küçükçekmece’de çöken binanın ardından Kartaltepe Mahallesi'nde yaşayanlar endişeli. Bölgedeki çoğu binanın kaçak olduğunu söyleyenler yakın zamanda binaların kendiliğinden yıkılmasından çekiniyor.

yapi.com.tr
Küçükçekmece’de Yıkılan Binanın Çevresindekiler Endişeli (Fotoğraf: AA)

Küçükçekmece Kartaltepe’de çöken binanın yerini iş makineleri aldı. Geçit ve Kemalpaşa Sokak'ta hayat normalde dönerken mahallede yaşayanlar, kaçak yapıların bölgenin gerçeği olduğunu dile getirdi. Kaygı ve korku duygusu yer etmiş olsa da maddi zorluklar nedeniyle ne taşınmaya ne de kentsel dönüşüme girmeye güçlerinin olmadığını belirten mahalleliler, yetkililerin kaçak kat açıklamalarını yetersiz bulduklarını, eski binaların neredeyse hepsinin kaçak olduğunu belirtti.

Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre; Geçit Sokak ile Kemalpaşa Sokak'ın birleştiği noktada çöken binanın etrafındaki esnaf, ticari faaliyetlerini aksatmadan hayata devam ediyor. Geçit Sokak'taki bir emlakçı, “İster istemez korku oluyor” dese de ellerinden gelen bir şey olmadığını belirtiyor: “1988'de yapılmış burası. Yıkılan ev, çocuğa babasından miras kaldı. İstanbul'un yüzde 80'i zaten riskli. Millet el birliğiyle mezarını kazdı. Belediye rüşvet almış, insanlar rüşvet vermiş. Herkes suçlu.”

Emlakçı esnaf, dükkanının bulunduğu binayı kast ederek, “Mesela bu binanın da en üst iki katı kaçak. Biz mühendislerle görüştük. 1998'de yapıldı. Demirleri iyi denildi. Bu bina bence oturulabilir durumda. Bu hadise dün konuşuldu bugün bitti. Türkiye böyle bir yer. Kat karşılığı verilse üç daire açıkta kalıyor. Devlette para yok, vatandaşta para yok. Bu işin içinden çıkılmaz. Günlük yaşıyoruz” diyor.

‘İnsanlar nereye gidecek, çare mi var?’
Hayatın ‘normale’ dönmesiyle bölgede kaygının silikleştiğini anlatan esnaf, kendi işlerinin de engellenmeyeceğini düşünüyor. Nedeni ise hem mevcut ekonomik duruma hem de insanların yaşananları kısa sürede unutmasına bağlıyor. Yıkılan binanın altındaki dönercinin kolon kestiği iddialarıyla ilgili de aynı emlakçı şunları söylüyor: “Kolon kesme diye bir şey yok. Binanın bir buçuk katı kaçak diyorlar. Binanın kendi kaçak. Mühendislik hizmeti almamış. İskanı olsa bile ömrünü tamamlamış binaydı. Bu bölgenin geneli böyle kaçaktır.”

‘Göz göre göre tabutlar içinde yaşıyoruz’
Kartaltepe Mahallesi'nde yaşayan bir çift ise mülk sahiplerinin kentsel dönüşüme ve karot işlemine yanaşmadığını belirtiyor. Bunun nedeni olarak ise maddi kayıp yaşama endişesi olduğunu düşündüklerini söylüyor. Mahallede yaşayan çift, kiraların 15-20 bin lira arasında değiştiğini, taşınmayı düşündüklerini ancak para biriktirmeleri için biraz daha beklemek zorunda kaldıklarını ifade ediyor:

“Yoldan otobüs geçtiğinde sallanıyoruz. Taşınma fikrimiz var ama para biriktirmemiz lazım. Bugün taşınmak en az 100 bin lira. Eski binalar hakkında devletin el atması lazım. Hiçbir şey kuralına göre yapılmıyor. Burayı denetleseler, her binayı sokak sokak tarasalar kaçak yapıları tespit ederler. Bugün AKUT'a AFAD'a verilen bağışlarla, deprem vergileri adam akıllı kullanılmış olsaydı bunları konuşmuyor olurduk. Göz göre göre canlı tabutlar içinde yaşıyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukcekmecede-yikilan-binanin-cevresindekiler-endiseli_205061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!