Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kule'de Son Söz Büyükşehir'in

‘İmara aykırılık’ ve ‘mania hattı’ gerekçeleriyle yapımı durdurulan, geçen yıl Danıştay’ın yıkım kararı verdiği Cumhuriyet Kulesi için son kararı, Büyükşehir Belediye Meclisi verecek. Keçiören Belediye Meclisi’nin hazırladığı yeni imar planının ocak ayında Büyükşehir Meclisi’ne görüşülmesi bekleniyor.

yapi.com.tr
Kule'de Son Söz Büyükşehir'in

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, Ankara’nın en büyük kentsel sorunlarından birisi olan ve ‘hayalat kule’ diye isim takılan Keçiören’deki Cumhuriyet Kulesi’nin 6 yıldır merak edilen akıbetiyle ilgili son kararı, önümüzdeki ay Büyükşehir Belediye Meclisi verecek.

Cumhuriyet Kulesi ‘imara aykırılık’ ve ‘mania hattı’ gerekçeleriyle 2009’da Bölge İdare Mahkeme'si tarafından durdurulmuştu. Mania sorunu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Mania Planı’yla ortadan kalkmış fakat kulenin imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılmasına karar verilmişti.

Bu ay gerçekleştirilen Keçiören Belediye Meclisi olağan toplantısında, Cumhuriyet Kulesi ile ilgili yeni bir imar planı hazırlandı.

Plan kabul edilmezse yıkılacak

Hazırlanan yeni plana göre kulenin yeniden yapılması öngörülürken, konunun ocak ayında Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine getirilmesi ve Cumhuriyet Kulesi’yle ilgili son kararın verileceği öğrenildi. Eğer yeni imar planı da Büyükşehir’de kabul edilmezse kulenin yıkılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Danıştay'ın yıkım kararı var

2008 yılında inşaatına başlanan Cumhuriyet Kulesi’nin 175 metre yüksekliğinde yapılması planlanıyordu. ‘İmara aykırılık’ ve ‘mania hattı’ nedeniyle 2009’da inşaatı durdurulan kule hakkında Danıştay 6. Dairesi de 2013’te kesin yıkım kararı verdi. Keçiören Belediyesi de yıkım için mayıs ayı sonlarında bir firmayla anlaştığını ve kısa süre içinde işlemlerin başlayacağını açıklamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kulede-son-soz-buyuksehirin_127249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!