Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 14 Yeni Kütüphane Yapıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl 14 yeni kütüphane projesinin yapımına başlandığını, 4 yeni AVM kütüphanesinin de yakın zamanda açılacağını bildirdi.

yapi.com.tr/AA
Kültür ve Turizm Bakanlığı 14 Yeni Kütüphane Yapıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 29 Mart'ta başlayan ve 4 Nisan'da sona erecek uluslararası katılımlı 57. Kütüphane Haftası'nın, kamuoyunda kitap, kütüphane ve okuma kültürü konularında bilinç uyandırmak, dünya kütüphaneciliğindeki önemli gelişmeleri kütüphaneciler, kütüphanecilik alanında faaliyet gösteren kişiler ve kurumlarla paylaşmak amacıyla 1964'ten beri her yıl mart ayının son haftasında yurt çapında kutlandığı anımsatıldı.

Bakanlığın, kültürel mirasın yazılı, görsel ve işitsel değerlerinin taşıyıcısı kütüphanelerin bilimin, teknolojinin, sanatın, estetiğin ve sosyal hayatın merkezi haline getirilmesi için yoğun çaba sarf ettiği vurgulanan açıklamada, kütüphanelere ilişkin güncel verilere de yer verildi.

Buna göre, 1211 halk kütüphanesi, 6 AVM kütüphanesi ve 57 gezici kütüphaneyle çocuklara, gençlere ve halka hizmet vermeye devam ediliyor.

Gar Kütüphaneleri, Havalimanı Kütüphaneleri, AVM Kütüphaneleri, Edebiyat Müze Kütüphaneleri ve Tematik Kütüphaneler gibi yeni yaklaşımlarla hem toplumsal hayatın merkezinde yer alınıyor hem de vatandaşlara hizmet çeşitliliği ile etkin kütüphane hizmeti sunuluyor.

Son 6 yıl içerisinde 11 kütüphane binası yeniden yapılarak hizmete açılırken, bu yıl yatırım programında yer alan ve yapımına başlanan 14 yeni kütüphane projesi de bulunuyor. Ayrıca yakın zamanda açılışı yapılacak 4 yeni AVM kütüphanesi de okurlarla buluşacak.

Bakanlık, bu yıl Kütüphane Haftası etkinliklerine kurumsal bir boyut da kazandırdı. Oluşturulan "www.kutuphanehaftasi.org" web sayfası üzerinden bu yıl ve sonraki yıllarda düzenlenecek etkinliklerin teması ve konsepti ilan edilecek. Böylelikle Türkiye genelinde yaygın kutlama programları gerçekleştirilecek.

Mobil uygulamalar ve portal kısa süre içinde hizmete sunulacak
Bakanlığın verilerine göre, halk kütüphanelerindeki kitap sayısı 21 milyonu, bu kütüphanelerdeki üye sayısı ise 4 milyon 500 bini aştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel sektörün dijital ürünlerine de yer verilecek, kamu yayıncılığının ilk e-kitap platformu "e-kitabım" ile Türkiye'nin en gelişkin çevrim içi kütüphanecilik uygulaması olacak "Kütüphanem Cepte" mobil uygulamalarını, ayrıca ilk çevrim içi uluslararası edebiyat ve yayımcılık tanıtım portalı "readturkey.gov.tr" web sayfasını kısa süre içinde hizmete sunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-ve-turizm-bakanligi-14-yeni-kutuphane-yapiyor_184772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!