Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Kültür Yapıları İnsan ile Yaşar"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Operet Sahnesi'ni kapattı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kültür yapıları insanla yaşar” diyerek tepkisini dile getirdi.

yapi.com.tr
"Kültür Yapıları İnsan ile Yaşar"

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Operet Sahnesi'ni sanata kapatma kararı kaldı. Bakanlığın bu kararına sanat cephesinden ve meslek örgütlerinden tepkiler büyüyor. 

Candan, “Bütün kültür yapılarının yaşatılarak korunması önemlidir.  Operet Sahnesi Ankara’nın yaşayan kültür mekanıdır. 1927-1930 yılları arasında Namazgah tepesinde Arif Hikmet Koyunluoğlu tarafından tasarlanmıştır, halkevi binası olarak kentlilerle uzun yıllar buluşmuştur. Kültür Bakanlığı’na tarihi dokuya verilen zararın uzmanlar tarafından rapor edilip edilmediğini resmi yazı ile sorduk. Konunun uzmanı kişilerce hazırlanmış raporların tarafımıza iletilmesini istedik.  “Tarihi dokuya zarar” şeklinde bir karar bakanlık tarafından sanata düşmanca takınılan tavrın bahanesinden başka bir şey olamaz. Böyle bir doku zararı varsa ancak uzmanlar tarafından karar verilir ve gerekiyorsa güçlendirmesi yapılır.  Tarihi mekanlar kapatılarak değil, restore edilerek, kültürel mirasa sahip çıkma fikri toplumla buluşturularak,korunur. Mekan, o mekanı yaşattığınızda yaşar, mekan insanla yaşar” ifadelerini kullandı.

Candan Ankara’nın kültürel mekanlarının ve kültürel mirasının yok edilmek istendiğine dikkat çekerek, “Halka açacağız söyleminin arkasına gizlenerek, korunması gereken sit alanlarını, kültürel mekanları acımasızca ranta açan zihniyet halka ait bir değeri halka kapatamaz. Böyle bir tutum kabul edilemez.  Tarihi yapı diyerek halka kapatılan yapı örneği dünya üzerinde yok. Kültür Bakanlığı’nın görevi yapıyı ve tarihi ve kültürel mekanları korumaktır , halka kapatmak değil.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-yapilari-insan-ile-yasar_123487.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!