Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Operet Binası, Bakanlığa mı Tahsis Edildi?

Devlet Tiyatrolarına (DT) bağlı Akün ve Şinaşi sahnelerinin ihale ile satışa çıkarılmasına tepkiler sürerken, şimdi de Ankara’nın tarihi konser ve müzikal etkinlik salonu Operet binasının kullanımının sınırlanması gündeme geldi.

yapi.com.tr
Operet Binası, Bakanlığa mı Tahsis Edildi?

Evrensel'in haberine göre, Ankara Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü bünyesinde bulunan tarihi Operet Sahnesinin 2014- 2015 sanat sezonu itibariyle kültürel, bilimsel, sanatsal etkinliklere kapatılacağı iddiası doğrulandı. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, kültürel, bilimsel, sanatsal etkinliklere kısıtlamalar getirdiklerini ve sahnenin sadece bakanlığın özel törenleri için kullanılacağını bildirdi.

‘Tarihi doku' gerekçesi

Yavuz Demirkaya, Ankara’nın en eski tarihi konser ve opera salonuna ilişkin iddiayı dilekçeyle Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne sordu. Demirkaya dilekçede, Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulunun almış olduğu 19 Şubat 2014 tarihli kararın gerekçesini sordu. Dilekçeye Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç imzasıyla yanıt verildi. Yanıtta, “Sanatsal anlamda Ankara’nın tarihi dokusuyla en seçkin salonlarında biri olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi  ‘Operet Sahnesi’ bugüne kadar bakanlığımızın sanata verdiği destek kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilere tahsis edilmekteydi. Ancak, Ankara Resim ve Heykel Müzesinin tarihi dokusu da göz önüne alınarak bu tarihi mekana daha fazla zarar vermemek adına bakanlığımıza bağlı koro ve topluluklar dahil 2014-2015  sanat sezonunda kültürel, bilimsel ve sanatsal etkinliklere sınırlamalar getirilerek sadece Bakanlığımızca düzenlenecek özel törenler için kullanılması kabul edilmiştir” denildi.

‘Salon varken, kira vermek anlamsız’

Dilekçeye verilen yanıtta, müzikal ve opera konserleri için alternatif yer olarak, DÖSİMM ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonları gösterildi. Yanıtta, protokol gereği perşembe ve cuma günleri bu salonların DT tarafından kullanılabileceği ifade edildi. Ancak bu yanıt sendikayı tatmin etmedi. Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, asıl amacın ne olduğunu anlayamadıklarını söyledi. DÖSİMM ve Ankara Büyükşehir Belediyesi salonlarının, iddianın aksine her istenildiğinde kullanılamadığını belirten Demirkaya, mevcut bir salon varken, DÖSİMM ve belediye salonlarına kira verilmesinin anlamsız bulduğunu dile getirdi.

‘Tüm salonlar kamulaştırılsın’

Demirkaya, operet sahnesinde yapılan müzikal etkinliklerin her sahnede yapılamadığına da dikkat çekti. Sorunun sadece eserleri sergilemek olmadığını, her bir oyun ve konserin kendi provalarının da olduğunu hatırlatan Demirkaya, “Örnek gösterilen bütün yerlerde zaten sıkışık bir program var. Hangi arada bu etkinlikler yapılacak. Bir iki grup değil ki, bir sürü plan yapılıyor. Her grubun kendine göre plan programları kendi salonlarında yapılır” dedi. Demirkaya, tüm salonların satılmasına, özel kullanımına karşı olduklarını ve salonların kamulaştırılmasını istediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/operet-binasi-bakanliga-mi-tahsis-edildi_122656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!