Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kumarlar Köyü Kadınları Gölete Karşı Yürüdü

Kirazlı altın madeni işletme şantiyesine su sağlamak amacı ile yapılmaya başlanılan Kumarlar Köyü Göleti ve Barajına, Kumarlar Köyü kadınları yürüyüş yaptı. Baraj inşası ile köy sularının kesildiğini belirten kadınlar, içme suyunu dahi 30 km. uzaktan temin etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Kumarlar Köyü Kadınları Gölete Karşı Yürüdü

Eyleme, Çanakkale Merkez, Çan ve Bayramiç ilçelerinden de çevre dernek ve STK’ları destek verdi. Öncelikle Kirazlı altın madeni şantiyesi önünde bir araya gelen çevreciler, buradan hareketle Kumarlar Köyü’ne geçerek Kumarlar Köylüleri ile bir araya geldiler. Düzenlenen yürüyüşe, İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, CHP Milletvekili adayı Metin Ümit Ural, CHP eski Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın’da katıldı.

BirGün’de yer alan Çanakkale Olay kaynaklı habere göre; köy meydanından gölet alanına yürüyen köylülerin şantiye sahasına girmesine önce izin vermeyen görevliler, sahaya girmekte direten köylü ve çevrecilere kapıları açmak zorunda kaldılar. Köylü kadınlar gölet barajı sahası içerisinde yaptıkları açıklamada, barajın inşa edilmeye başlaması ile su sıkıntısının giderek arttığı, içme suyunun dahi 30 km. uzaktan geldiğini belirterek; içme, sulama ve hayvancılık için kullanabilecekleri su yokken, sularını doğayı yok edecek bir şirkete vermeyeceklerini dile getirdiler.

Yapılan gölet ve barajla ilgili bilgilendirmede bulunan Ümran Aydın, 450 milyon metreküp suyun şirket tarafından kullanılacağını, köye ise yalnızca kalan 48 milyon metreküpün bırakılacağını belirterek, “Burada bizim güzel ırmaklarımızın akmasına dahi müsaade etmiyorlar. Köyümüzün sularını toplayan başka bir firma bu suyu kendisine işletme suyu için alacak. Bu alan bizim köyümüzün 600 yıllık yaylası. Bu su Kumarlar Köyü’nün suyu. Burasının ÇED raporu dahi yok. Çevresini nasıl etkileyeceğine dair en ufak bir çalışma dahi olmadı. Buraya şirket Altın Zeybek 2 Barajı diyor. Buraya Kumarlar Köyü Barajı denemesine dahi tahammülleri yok. Bu gölette suyu toplayacaklar, bu yüklenici şirketin internet sitesinde var.’ Suyun 450 milyon metreküpünü kendisine alacak, 48 Milyon Metreküpünü ise köye bırakacak’. Yani 10’da dokuzundan fazlasını götürecek. Bütün suyumuzu alacaklar. Kumarlar Köyümüz başka köylerden parası ile su alıyor. 1 gram altın için 3 ton suyumuzu hiçbir altıncı şirkete peşkeş çektirmeyeceğiz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kumarlar-koyu-kadinlari-golete-karsi-yurudu_176727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!