Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Usule Aykırı Proje Saros’u Yok Edebilir

Edirne’de Saros Körfezi’ne yapılması planlanan Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı Projesi’ne karşı mücadele sürüyor. Son olarak bölge halkı, proje için hazırlanan imar planında usulsüzlükler olduğu, çevresel etkiler göz ardı edildiği gerekçesiyle itiraz etti.

yapi.com.tr
Usule Aykırı Proje Saros’u Yok Edebilir

Edirne'nin Keşan ilçesinde Saros Körfezi’ne yapılması planlanan Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı Projesi’ne bölge halkı itiraz etti.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Kaymakamlığa, Valiliğe, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne verilen itiraz dilekçelerinde şu ifadelere yer verildi:

“Planların yapım sürecinde tanıtım toplantıları, halkın ve kurumların görüşlerinin alındığı toplantılar yapılmamıştır. Planların yapım süreçleri masa başında gerçekleşmiş olup, bölge halkın katılımına uzak olduğu gibi, planlama ve projeden en çok etkilenecek olan Sazlıdere köylülerinden ve Sazlıdere Köy Muhtarlığı’ndan, derneğinden görüş alınmaması usul ve yasaya açıkça aykırıdır.

Envanter çalışmalarının planlama alanı içindeki biyoçeşitliliğin belirlenmesi ve geliştirilmesi çalışmaları için yeterli olmadığı öngörüsü yapılmaktadır. Belirtilen şekilde biyoçeşitlilik çalışmaları yapılması gerekmektedir.

Proje alanı yakın çevresinde yerleşim yerleri bulunmaktadır. Yılda 10 milyar 220 milyon metre küp transfer kapasiteli bir tesiste gerçekleşecek bir patlama yahut yangın sonucunda bölgenin nasıl etkileneceği, köy halkının tahliyesinin mümkün olup olmadığı ve tesis çevresindeki Doğal Sit Alanı, Sulak Alan, Tabiat Parkı, Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin bu durumdan nasıl etkileneceğine dair bir senaryo bulunmamaktadır.

1. Derece Deprem Bölgesi’nde ve fay hattına bu ölçüde yakın olan bir alana kurulması çok tehlikelidir ve risklidir. Proje alanının yer seçimi hatalıdır. Ayrıca planlar Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne aykırıdır.”

ÇED kararı yerinde değil
Geçen aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeye ÇED olumlu kararı vermiş, bölge halkı ise Edirne İdare Mahkemesinde iptal davası açmıştı. Açılan itiraz davası üzerine on kişilik uzman bilirkişi heyeti tarafından keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmıştı. İncelemeler sonucu hazırlanan raporda bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararının yerinde olmadığı belirtilmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/usule-aykiri-proje-sarosu-yok-edebilir_177498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!