Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kurayı Kazandılar, Ama Evlerinden Vazgeçiyorlar

Çeşme’de TOKİ’nin dar gelirliler için inşa edildiğini söylediği konutların fiyatı, yüzde yüz zamlandı. Kura ile seçilen yurttaşlar, fiyatlar nedeniyle ev almaktan vazgeçti

yapi.com.tr
Kurayı Kazandılar, Ama Evlerinden Vazgeçiyorlar

İzmir’in Çeşme ilçesinde TOKİ tarafından yapılan Reisdere Konut Projesi’nde yurttaşlar mağdur edildi. Yurttaşlara başlangıçta bir ‘fırsat’ olarak sunulan konutların, talep döneminde açıklanan fiyatların çok üstünde olduğu görülüyor.

Birgün Gazetesi'nden Uğur Şahin'in haberine göre, Çeşme’de, TOKİ’ye, 312 bin 635 bin metrekare hazine arazisi TOKİ’ye bedelsiz olarak devredildi. Reisdere Konut Projesi’ne katılım koşulu ise, iki bin 600 TL gelirin altında olmak ve üstünde tapulu gayrimenkul bulunmaması olarak belirlendi. Bunun üzerine tam bin 153 yurttaş, ev sahibi olmak için TOKİ’ye başvurdu. TOKİ tarafından yapılan evlerin fiyatı ise, 97 bin ve 136 bin olarak gösterildi. Evlerin, 480 ve 963 TL taksitlerinin olacağı ifade edildi, inşaat ihalesi ise; bin 153 konut, iki okul, iki camii ve çevre düzenlemesiyle birlikte, 105 milyon TL bedelle sonuçlandırıldı. Ardından Çeşme Belediyesi, zemin artı üç kat olan bloklara itiraz etti. Bunun üzerine revize edilen proje, zemin artı iki kat olarak, bin 27 daire olarak inşa edildi. Böylelikle başvurusu kabul edilen bin 75 yurttaştan, 48’i evsiz kaldı. 16 Şubat’ta TOKİ’nin resmi internet sitesinden açıklanan satış bedelleri 2+1 konutlar için ortalama 175 bin TL, 3+1 için ise ortalama 235 bin TL olarak belirlendi. Açıklanan bedeller, ilk tahmini, satış bedellerinin iki katı şekilde oldu. Sözleşme tarihi 1 Mart tarihine alındı ve yurttaşlara sözleşme imzalanması için 12 gün gibi kısa bir süre tanındı. Böylece, yüzde yüz zamlanan evlerin, gerçek hak sahipleri tarafından alınmasına imkân verilmemiş oldu.

Bu ücretleri nasıl ödeyelim?

Gökhan Tırpan, TOKİ’nin başlangıçta, ‘dar gelirli insanlara’ ev yapma sözü vererek yola çıktığını ifade ederek, “Evi almaktan mecbur olarak vazgeçeceklerden biri benim. Çünkü bu paraları ödeyemeyiz. Bize verilen taahhütlülerin tamamı çiğnendi, bu ücretleri nasıl ödeyelim. Bizim TOKİ’ye başvurmamızın belirli nedenleri vardı. Fakat dar gelirliye diye çıktıkları yolda, bizim alamayacağımız evleri zenginlere satacaklar” dedi.

Bu işin altında rant var

Tırpan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu evlerin lansmanı, ‘Dar gelirli insanları düşünüyoruz’ diyerek, beş yıl önce yapıldı ve 105 milyon TL olarak bütçelendirildi. Bin 153 daireyi bölseniz, kişi başına 102 bin lira tutar, fakat bize çıkartılan maliyet 4-5 katı düzeyinde. Evler 52 bin liraya mal edildi ve 240 bin liraya satılıyor. TOKİ dar gelirliye ev için, hazineden bedelsiz aldığı arazinin üstüne yaptığı evleri, insanları bıktırarak, başkasına satıyor. Bu işin altında büyük rant var.”

‘Evlerden vazgeçiyorlar’

Mağdurlardan Gökmen Köksal ise şunları söyledi: “Dört sene önce imza topladı ve bir talep aşaması oldu. Başvurular yapıldı. Biz imza atarken, 2+1 evler için 4 bin TL peşinat ödemesi vardı. Dört sene geçti ve evlerin fiyatı yüzde yüz arttı. Buradaki insanlar emekçi insanlar ve çoğu fiyatları ödeyemeyeceği için vazgeçiyor. Evlerin metrekaresi de düştü.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurayi-kazandilar-ama-evlerinden-vazgeciyorlar_157104.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!