Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kurbalıdere'ye Çözüm: Kaydıracaklarmış!

Çevresine yaydığı kötü koku nedeniyle yıllardır Kadıköylülerin şikayetine neden olan Kurbağalıdere’nin bir kısmı 30 metre kaydırılacak.

yapi.com.tr
Kurbalıdere'ye Çözüm: Kaydıracaklarmış!

DHA'nın haberine göre, dere ıslah çalışmalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğü Kurbağalıdere’nin yaklaşık 500 metrelik kısmı için hazırlanan imar planı değişikliği askıya çıktı. Hasanpaşa ve Eğitim mahallelerinin bir kısmını kapsayan değişiklikle, dere yatağı, şu anda otopark olarak kullanılan alana doğru yaklaşık 30 metre kaydırılacak. Bazı noktalarda ise dere yatağı genişletilecek.

Otopark yerine park olarak kullanılacak

Metrobüsün Anadolu yakasındaki son durağı olan Söğütlüçeşme istasyonu ile Kadıköy İETT garajı arasında kalan alan, otopark olarak kullanılıyor. Dere yatağının değiştirilmesi ile derenin şu anda geçtiği yatak doldurularak yeşil alan olarak düzenlenecek. 4 tescilli yapının da bulunduğu planlama alanında, zemin üstüne hiçbir yapı yapılmayacak. Zemin altına ise 50 metrekareyi geçmeyecek şekilde tuvalet gibi birimler yapılabilecek. Çevrede bulunan bazı evlerin arka bahçesinin bir kısmına denk gelen planlama alanı herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeden kullanılabilecek.

SİT alanı ilan edilmişti

Kurbağalıdere'nin geçtiği arazi İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu tarafından 1994 yılında 1. Derece doğal sit alanı ve kentsel sit alanı olarak ilan edilmişti. Sit alanı olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan Kurbağalıdere Hasanpaşa 1. Derece Doğal Sit Alanına ilişkin 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planları, itiraz süresi olan 18 Ocak 2016 tarihine kadar askıda kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kurbalidereye-cozum-kaydiracaklarmis_140990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!