Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Küresel Isınma Kurultayı Kitap Oldu

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) 16 Haziran 2010 tarihinde Tesco Kipa'nın ana sponsorluğunda Ankara'da düzenlediği, ''Kamunun küresel Isınma Konusundaki Yaklaşımı-Geleceğine Sahip Çık'' kurultayındaki konuşmalar ve bildiriler kitap haline getirildi.

yapı.com.tr
Küresel Isınma Kurultayı Kitap Oldu

Derneğinin (EGD) 16 Haziran 2010 tarihinde Tesco Kipa'nın ana sponsorluğunda Ankara'da düzenlediği, ''Kamunun küresel Isınma Konusundaki Yaklaşımı- Geleceğine Sahip Çık'' kurultayındaki konuşmalar ve bildiriler kitap haline getirildi. Dünya Gazetesi'nden Didem Eryar Ünlü'nün haberine göre, ücretsiz olarak dağıtılacak olan ve baskısını Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün yaptığı kitabın, küresel ısınmanın Türkiye ve dünyadaki etkileri ve acil alınması gereken tedbirler açısından rehber niteliği taşıdığı düşünülüyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, kitabın tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin enerji olduğunu, enerjiye yılda 50-55 milyar dolar döviz ödediğini söyledi. Bu paranın da kötü enerjiye ödendiğini ifade eden Ağaoğlu, ''Türkiye'nin kendi kaynakları yeterli değil, ama hiç olmazsa bunun yarısını kendi öz kaynaklarından karşılaması Türkiye'yi ekonomik açıdan çok iyi bir noktaya getirir'' dedi. Ali Ağaoğlu, yenilenebilir enerjide Ağaoğlu olarak ciddi bir noktaya geldiklerini, rüzgarda özellikle Türkiye'nin ürettiğinin yüzde 12'sini kendilerinin üretir duruma geldiklerini ifade etti.

Konutların çevre kirliliğine etkisi büyük

Konutların çevre kirliliğine çok büyük etkisi olduğuna işaret eden Ağaoğlu, şöyle dedi: ''Konutlarımızın yüzde 70'i maalesef başta deprem güvenliği olmak üzere nitelik yönünden inanılmaz kötü durumda. Seçim dönemlerinde siyasi kaygılarla geçmişte gecekondulaşma inanılmaz patlamıştı. Ne ısı yalıtımı ne bir şey vardı. O binalarda yüzde 60'a yakın enerji kaybı vardır. Binalarımızla maalesef göğü ısıtıyoruz.''

Yeni yaptıkları binalarda bu konuya çok önem verdiklerini dile getiren Ağaoğlu, şöyle devam etti: ''Önce az enerji harcayacak binaları tasarlamaya çalışıyoruz, ısı yalıtımını da ön plana çıkarıyoruz. Yaptığımız sitelerin birçoğunda 3 artı 1 normal daire için sadece kış aylarında aylık 70-80 lira doğalgaz faturası ödüyorlar. My World Europe projemizde kojenerasyon sistemi kuruyoruz, sitenin bütün enerji ihtiyacını karşılıyoruz. Atık enerjiden de binaların ısıtmasını ve soğutmasını sağlıyoruz ve yüzde 90'ın üzerinde bir enerji verimliliği sağlamış oluyoruz.''

Tesco Kipa karbondioksit soğutma sistemi uygulayacak

Tesco Kipa Uluslararası Kurumsal İletişim Direktörü Ellen Gladders de Tesco Kipa'nın 2050 yılında sıfır karbon üreten bir şirket olmayı hedefl ediklerini ve bu sistemi tüm mağazalarında kullanacaklarını belirtti.

Küresel sıcaklığı 2 santigrat derecenin altında tutmak için gelişmiş ülkelerdeki karbon emisyonlarını 2050 yılına kadar yüzde 80 azaltmak gerektiğini ifade eden Gladders, ''2007'nin başında Tesco Kipa için ara hedefl er belirledik. Bundan sadece 4 yıl sonra emisyonları yüzde 30 oranında azaltmayı başardık ki bu da 40 bin aracın trafikten çekilmesine denk geliyor'' dedi. Türkiye'de CCHP teknolojisini kullanan ilk perakende şirketi olduklarını bildiren Gladders, şunları kaydetti: ''Enerji tasarruflu teknolojiler, doğal gün ışığı ve güneş panellerinin kullanıldığı çevre dostu 22 mağaza inşa ettik. Enerji tasarrufu çalışmasıyla, enerji faturamızı bir yılda 12,8 milyon lira azalttık. Gelecek yıl emisyonlarımızı daha da azaltmak üzere çok çalışmaya devam edeceğiz. Karbondioksit soğutma sistemini uygulayan ilk Türk perakende şirketi olacağız. Tüm mağazalarımızda tam enerji yönetimi sistemini uygulayacağız.’'

Hiçbir emisyon azaltma hedefimiz yok

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç de bu tür toplantıların kamuoyuna yansıtılmasıyla bir bilinçlenme olacağını ve gelecek kuşaklar için de önemli başarı sağlayacağına inandığını belirtti. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doğanay Tolunay, sıcaklığın son yüzyılda bir derece arttığını, 2010'ın bugüne kadarki en sıcak yıl olduğunu söyledi.Tolunay, ''2010'da bir sürü sel felaketi yaşadık, orman yangınları oldu. Bunların hepsinin nedeni iklim değişikliği. Türkiye'de iklim değişikliği politikası eksik. Hiçbir emisyon azaltma hedefimiz yok'' dedi. EGD Başkanı Celal Toprak, iletişim fakültelerinde çevre ve ekonomi haberciliği ile ilgili bir çalışmanın yapılmasını arzu ettiklerini, bu arzularını okullara ilettiklerini bildirdi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Genel Sekreteri Ö. Faruk Boyacı da birliğin başlattığı yeşil oteller projesi kapsamında 45-50 otelin bu belgeyi aldığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinma-kurultayi-kitap-oldu_133874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!