Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İşte Isınma Giderini Azaltmanın Pratik Yolu!

Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Hepbaşlı, ısınma giderini azaltmak için elektrikli soba yerine klima kullanımını önerdi.

yapi.com.tr
İşte Isınma Giderini Azaltmanın Pratik Yolu!

Bütün yurtta soğuk ve yağışlı havayla birlikte hava sıcaklıkları ortalama 15 derece birden düştü. Evini ısıtmak için elektrikli cihazları tercih eden vatandaşları, Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Hepbaşlı uyardı.

CHA'nın haberine göre, elektrikli ısıtıcıların, klimalara göre üç dört kat fazla enerji harcadığını belirten Hepbaşlı, “Elektrikli ısıtıcılarla ısınmak, enerji verimliliği açısından tam bir felakettir. Eğer elektrikle ısınmak mecburiyetindeysek, 1 birim enerjiyle elektrikli ısıtıcıya göre üç dört kat fazla ısınma sağlayan A sınıfı klimaları tercih edelim. Klima pahalı gibi görünebilir ancak ödeyeceğiniz faturayı düşündüğünüzde, uzun sürede elektrikli ısıtıcıya göre hem kendini amorti edecektir hem de elektriğinin yüzde 45,5′ini ithal kaynaklarla üreten ülkemizde, enerji verimliliği için önemlidir” dedi.

Türkiye’de elektriğin yüzde 40′ı konutlarda kullanılıyor. Bunun da yüzde 85′i, ısıtma ve soğutmaya gidiyor. 2015 yılında elektrik üretiminin yüzde 38′ini doğalgazdan sağlayan, doğalgaz ithalatının yüzde 54′ünü de Rusya’dan yapan ve elektriğinin yüzde 45,5′ini ithal kaynaklarla üreten Türkiye, enerji için her yıl 10 milyarca dolar harcıyor. Bu sebeple enerji verimliğinin ve bilinçli harcamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hepbaşlı, elektrikli cihazlarla ısınmanın, ekonomik olmasa da temiz ve zahmetsiz olması sebebiyle özellikle batı bölgelerde sıklıkla tercih edildiğini belirtti. Hepbaşlı, “Elektrikli ısıtıcılar, kullandığı her 1 kW elektrik enerjisi için ısıtılacak alana en fazla 1 kW ısı enerjisi yayar. Enerji verimliliği açısından baktığımızda bu cihazların kullanımı, hem bütçemiz hem de enerji verimliliği açısından tam bir felakettir. Elektrikle ısınma tercih ediliyorsa mutlaka alacağınız cihazın COP, yani ‘performans katsayısı’ anlamına gelen değerine bakmanız gerekir. COP değeri bize, o cihazın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. Isı pompası teknolojisini kullanan A sınıfı klimalarda COP değeri, 3,60 ve üzeridir. A enerji sınıfında da COP değeri 3,60′ın ne kadar üzerine çıkarsa klimanız, o kadar az elektrik harcayarak daha çok ısıtma sağlar. Kısacası A sınıfı klimalarla kıyaslayınca elektrikli ısıtıcıların, aynı miktardaki ısı enerjisini elde etmek için üç dört misli daha fazla elektrik enerjisine gereksinim duyacakları ortadadır” diye konuştu. Hepbaşlı, enerji verimliliğinin, daha az enerji kullanarak aynı yaşam ve üretim kalitesini tutturabilmek olduğunu ifade etti.

Yalıtımla ciddi tasarruf

Büyük enerji kaybı olan yerlerden birinin de yalıtımsız binalar olduğunu ifade eden Arif Hepbaşlı, “Özellikle ısıtmada bu konu çok hassas. Yalıtımsız binalarda ısıtma ve soğutma yaparken yalıtımlı binalara göre iki kat enerji harcıyoruz. En temiz, ucuz, yerli ve milli enerji israf edilmeyen, verimli kullanılan enerjidir. Çok küçük detaylara dikkat ederek, bazı alışkanlıklardan vazgeçerek, binalarımıza ısı yalıtımı yaparak, doğru cihazları kullanarak, üretim süreçlerini gözden geçirerek ciddi tasarruf elde etmemiz mümkün. Yapılan hesaplamalar, enerji verimliliğine gereken önemi gösterdiğimiz takdirde enerji harcamalarımızda en az yüzde 20 oranında tasarruf olacağını gösteriyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-isinma-giderini-azaltmanin-pratik-yolu_142537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!