Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Küresel Isınmada ‘Eşiğe’ Bir Adım Kaldı

Açıklanan yeni verilere göre Dünya’nın sıcaklığı 2015’te “sanayi öncesi döneme” göre 1,02 derece santigrat arttı. Sıcaklıkta ortalama 2 derece santigrat artışı “eşik değer” olarak kabul ediliyor.

yapi.com.tr
Küresel Isınmada ‘Eşiğe’ Bir Adım Kaldı

Dünyanın resmi sıcaklık verilerini kaydeden dört uluslararası kurumdan biri olan İngiltere Meteoroloji Ofisi, 2015’te Dünya’nın sıcaklığının “sanayi öncesi döneme” göre 1,02 derece santigrat arttığını kaydetti.

Yine bugün Dünya Meteoroloji Kurumu’nun açıkladığı verilere göre ise 2016’da atmosferdeki karbon dioksit miktarı ilk defa milyonda 400 parçayı geçecek. Bu sayı, 2014’te 397,7 olarak hesaplanmıştı.

Eşiğe bir kaldı

Küresel sıcaklıkta 1850-1900 yılları arası olarak kabul edilen “sanayi öncesi döneme” göre 2 derece artış, “eşik değer” olarak kabul ediliyor.

İngiltere Meteoroloji Ofisi iklim izleme ve değerlendirme biriminden Peter Stott, “Bu, 1 derece santigrat işaretini ilk geçişimiz ve insan etkisinin modern iklimimizi daha önce hiç gitmediğimiz sulara doğru sürüklediğine kuşku yok” diye konuştu. Ancak Stott, bu yıl görülen sıcaklık artışının bundan sonra her yıl ortalama sıcaklığın sanayi öncesinin 1 derece üzerinde olacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

BM iklim zirvesi umut vermiyor

İngiltere Meteoroloji Ofisi’ne göre Dünya halihazırda, geri döndürülemeyecek etkilere neden olabilecek karbon dioksit emisyon düzeyinin yaklaşık olarak üçte ikisine ulaşmış bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Aralık ayı başında Paris’te bir İklim Zirvesi toplayacak. Ancak BM yöneticileri dahil hiç kimse, Zirve’den dünyanın 2 derece santigrat eşiğine doğru emin adımlarla ilerleyişini durduracak bir sonuç çıkmasını beklemiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinmada-esige-bir-adim-kaldi_137998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!